Jak wygląda laboratorium antywirusowe? Wizyta w nowej krakowskiej siedziba ESET
Wczoraj mieliśmy przyjemność być obecni na oficjalnym otwarciunowego biura firmy ESET w Krakowie. „Nowe biuro” brzmi jednakdość nijako jak na skalę tej inwestycji – to jedna znajładniejszych przestrzeni do pracy jakie mieliśmy okazję nawłasne oczy widzieć, a zarazem miejsce, w którym powstawać będąrozwiązania z zakresu bezpieczeństwa nie tylko dla milionówużytkowników indywidualnych, ale też wielkiego biznesu orazpartnerów takich jak Google czy Sony.
ESET nie jest w Krakowie nowym graczem. Wywodząca się zeSłowacji firma w stolicy Małopolski działa już od niemal 10 lat,kiedy to otworzyła tam swoje biuro badawczo-rozwojowe z laboratoriumantywirusowym. Na początku było to jednak kilka osób w połączonychmieszkaniach. Szybko jednak, już w 2009 roku firma przeniosłakrakowską placówkę do surowego raczej i industrialnego w swojejestetyce biura w Krakowskim Centrum Biurowym Etiuda. Zupełnie innaskala działania, 20 pomieszczeń, ostatnie piętro biurowca,panorama na całe miasto – i oczywiście problemy z parkowaniem.
Przeniesienie się po tych wszystkich latach do nowej lokalizacjijest dla ESET-u wejściem na nowy poziom, właśnie ze względu namożliwości jakie daje ogromna przestrzeń przy ul. Jasnogórskiej.Może i do krakowskiego rynku jest dalej, ale nowe miejsce oferujeznacznie lepsze warunki pracy. Ponad 2000 metrów kwadratowychpodzielone na przyjemne, intymne wręcz pokoje, wzornictwo sięgającepo drewno i roślinność, wychodzące daleko poza korporacyjnestandardy kuchnie i miejsca do odpoczynku i rekreacji – a przedewszystkim przestrzeń parkingowa dla praktycznie wszystkich, którzymieliby tam pracować.
Obecnie w krakowskim oddziale firmy zatrudnionych jest ponad 70ekspertów z branży bezpieczeństwa IT. Nowe biuro czeka jednak nanowych ludzi, deweloperów, inżynierów oprogramowania, specjalistówod optymalizacji wydajności i analityków zagrożeń. ESET szukaludzi otwartych, biegle mówiących po angielsku, ale przedewszystkim chcących się uczyć, chcących walczyć z narastającąfalą cyberzagrożeń i reprezentujących w swojej pracy wysokipoziom etyczny.
Jak do tej pory krakowski oddział zajmował się przede wszystkimanalizą malware – tam gdzie maszynowa heurystyka nie wystarczyła,sięgano po ręczną pracę analityków, którzy w zwirtualizowanychśrodowiskach, z wykorzystaniem debugera, analizowali działanieszkodników krok po kroku, odtwarzając jego kod metodami inżynieriiwstecznej.
Od kilku lat realizowane są w Krakowie także i bardziejkreatywne projekty. Dwa najważniejsze z nich dotyczą przeglądarkiChrome oraz firmware UEFI – coraz istotniejszych celów dlazłośliwego oprogramowania. Dla Google’a ludzie z ESET-u stworzylikomponent do czyszczenia Chrome ze wszystkich niechcianychmodyfikacji, takich jak podmiana strony startowej, wyświetlaniereklam czy przekierowanie na inne strony wyszukiwania. Jeśli zaśchodzi o UEFI, to właśnie w krakowskim oddziale stworzono skanerfirmware naszych PC, pozwalający przeskanować je i przeanalizowaćz wykorzystaniem inteligentnych heurystyk.
Takich projektów w przyszłości będzie więcej, krakowskioddział rekrutuje pracowników przez cały rok, gwarantując im nietylko pracę w naprawdę barwnej i przyjemnej atmosferze, wmiędzynarodowym zespole utalentowanych ludzi – ale i przemyślanąścieżkę kariery, pozwalającą im na długo związać się zpracodawcą. Jeśli i wśród naszych Czytelników są tacy, którychinteresuje praca dla jednego z najbardziej znanych i doświadczonych(już ponad 30 lat na rynku) dostawców rozwiązań bezpieczeństwa,to szczerze zapraszamy do Krakowa, na Jasnogórską 9.