Klawiatura ekranowa na Androida, która ochroni twoją prywatność
Osoby ceniące prywatność mają zastrzeżenia do popularnych klawiatur na Androida. Nie chodzi o ich jakość, ta bowiem stoi na wysokim poziomie. Niezadowolenie wzbudza podejście producentów do prywatności. Jeśli należysz do tej niezadowolonej grupy, to mamy dla Ciebie propozycję – klawiaturę AnySoftKeyboard.
Najpopularniejsze klawiatury programowe na Androida, jak Gboard czy SwiftKey, to świetnie oprogramowanie. Pisze się na nich wygodnie, oferują bogatą listę dodatkowych funkcji i możliwości personalizacji. Niestety, za ich skuteczne algorytmy przewidujące słowa, użytkownicy oddają prywatność. Klawiatury komunikują się z serwerami nawet jeśli użytkownik nie zaloguje się na konto i nie wyrazi zgody na synchronizację danych pomiędzy urządzeniami. Ponadto wiele popularnych klawiatur domaga się szerokich uprawnień.
Można jednak mieć dobrą klawiaturę, której twórcy wśród priorytetów umieścili prywatność użytkowników. Takim oprogramowaniem jest wspomniana we wstępie AnySoftKeyboard. Aplikacja to projekt open source, którego dokumentacja i kod zostały opublikowane na GitHubie. Klawiatura dostępna jest w języku polskim, ale przed instalacją warto wiedzieć, że nie został jeszcze wydany polski słownik.
Przy pierwszym uruchomieniu klawiatura przeprowadza przez kilka ekranów, które pozwalają skonfigurować podstawowe ustawienia. Na początku użytkownik proszony jest o wybór głównej klawiatury w Androidzie – należy zaznaczyć, że wykorzystywana ma być AnySoftKeyboard.
Na następnym ekranie Enable Permissions należy zdecydować czy klawiatura ma mieć dostęp do kontaktów. Przycisk umożliwiający odmówienie Turn off Contacts Dictionary został wyraźnie oznaczony i opisany. Nadanie uprawnień oczywiście nie jest wymagane do poprawnego działania. To właśnie tutaj widać największą różnicę w stosunku do najpopularniejszych klawiatur: AnySoftKeyboard nie wymaga do działania w zasadzie żadnych uprawnień, nie pobiera informacji o akcjach użytkownika i nie wysyła ich na zewnętrzne serwery.
Wśród zalet AnySoftKeyboard są dość rozbudowane możliwości personalizacji. Użytkownik może wybrać jeden z dostępnych układów klawiatury – QWERTY, kompaktowy, Dvorak, Colemak czy Terminal. Dostępne są również tematy, które wpływają na schemat kolorów – oprócz domyślnych, można pobrać nowe tematy z Google Play.
Zdecydować można o zawartości górnego wiersza: można go w ogóle ukryć, wyświetlić na nim małe klawisze/klawisze normalne, klawisze numeryczne czy klawisze nawigacyjne. Te ostatnie umożliwiają wygodne poruszanie się po pisanym tekście, bez sięgania palcem do pola tekstowego. Strzałki umieszczone nad klawiszami działają identycznie jak strzałki na klawiaturze komputera. Konfigurowalny jest również dolny wiersz: zwykły, klasyczny, styl wzorowany na iPhonie, nowa generacja czy Old School.
Warto zainteresować się ustawieniami gestów. Gesty wykonywane są na klawiszach i pozwalają na szybki dostęp do dość długiej listy zadań. Przykładowo po pociągnięciu w lewo zostanie usunięty ostatnio wprowadzony znak. Z kolei gest uszczypnięcia przełączy tryb klawiatury. Ostatni ekran w ustawieniach pozwala skonfigurować dostępne emoji – niewykorzystywanych zestawów możemy się pozbyć.
Klawiaturę AnySoftKeyboard znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.