Kolejne błędy aktualizacji Windowsa: nie działają ustawienia jasności ekranu
Kwietniowa aktualizacja Windows wielu użytkownikom przysporzyła sporo pracy polegającej na przywracaniu sprawności swoim urządzeniom, a nam materiałów na publikacje dotyczące kolejnych, całkiem zresztą poważnych, błędów. Nie brakuje głosów, według których April Creators Update to jak dotąd najbardziej zabugowana aktualizacja Windowsa 10 w jego niemal trzyletniej historii. Dziś do listy niedoróbek dopisujemy kolejne pozycje.
25.05.2018 | aktual.: 25.05.2018 17:52
Oskar pisał już dziś o błędach w obsłudze ACPI, które skutkują odczuwalnym skróceniem czasu pracy laptopów na jednym ładowaniu. Sprawa jest tym bardziej kompromitująca, że problem ten zauważają także użytkownicy cudownego dziecka Microsoftu – Surface Laptopa. Na łamach anserws.microsoft.com pojawiają się już jednak kolejne zgłoszenia. Dotyczą one innego błędu, niemniej jego skutki są podobne i mogą jeszcze bardziej skrócić czas pracy na jednym ładowaniu.
Część użytkowników zgłasza, że po aktualizacji Windowsa do wersji 1803 jasność ekranu w ich laptopach jest automatycznie ustawiana na maksymalną wartość. Rzecz w tym, że nie mają oni możliwości zmiany tego ustawienia na bardziej energooszczędne. Problem występuje na różnych układach Intela (np. i3 370M, i350M i5 460M, i520M, i7 620M) ze zintegrowaną grafiką, między innymi HD Graphics 620. Dotknięci problemem korzystają z urządzeń różnych producentów, błąd bierze się zatem nie z firmware, lecz z konfliktu pomiędzy ostatnim wydaniem Windowsa a sterownikami Intela.
Jak dotąd wypracowano dwa rozwiązania tego problemu. Mniej radykalne jednocześnie nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności i sprowadza się do zastąpienia najnowszej wersji sterownika wyświetlania. Dokonać można tego w oknie menedżera urządzeń, po kliknięciu lewym przyciskiem aktualnego sterownika i odinstalowaniu go lub (jeśli taka pozycja jest dostępna) przywróceniu poprzedniej wersji. Drugim rozwiązaniem jest powrót do wydania Fall Creators Update i korzystanie z tej wersji systemu aż do wydania poprawki.