Komisja Europejska nie czeka na iPhone'a 7: Apple ma zapłacić 13 mld euro kary

Raz na wozie raz, raz pod wozem. Ogłoszenie terminu oficjalnej premiery nowego iPhone’a zbiegło się w czasie ze znacznie gorszymi dla Apple informacjami: firma będzie musiała zapłacić Irlandii 13 miliardów euro.

Komisja Europejska nie czeka na iPhone'a 7: Apple ma zapłacić 13 mld euro kary

30.08.2016 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszystko to za sprawą prowadzonego od ponad dwóch lat przez Komisję Europejską śledztwa w sprawie praktyk podatkowych Apple. Według KE, firma nie dopełniła obowiązków podatkowych, co zostało bez kozery nazwaną nielegalnymi zyskami. Sytuacja jest o tyle ciekawa, że pozycja Apple w Irlandii była świadomie uprzywilejowana przez władze. Wyrok skomentowała Europejska Komisarz ds. Konkurencji, Margrethe Vestager:

Państwa członkowskie nie mogą udzielać ulg podatkowych wybranym firmom (…) Śledztwo Komisji wykazało, że Irlandia przyznała Apple nielegalne ulgi, które umożliwiły przez wiele lat płacenie znacząco mniejszych podatków, niż inne firmy.

Miało to doprowadzić do unikania przez Apple płacenia podatków od niemal wszystkich zysków ze sprzedaży w UE. Sami zainteresowani oczywiście nie zgadzają się z konkluzjami Vestager – według Apple, Komisarz ignoruje wewnętrzne regulacji Irlandii i próbuje napisać historię firmy w Europie na nowo. Nie zabrakło nawet uwagi, że problemem dla Komisji nie jest to, czy ktoś płaci podatki, a to, który rząd je pobiera.

Zyski ze sprzedaży w całej Europie trafiały do podlegającego irlandzkiemu systemowi podatkowemu Apple Sales International, skąd z kolei przekazywane były do głównego biura, firmy-słupa bez pracowników i lokalizacji.
Zyski ze sprzedaży w całej Europie trafiały do podlegającego irlandzkiemu systemowi podatkowemu Apple Sales International, skąd z kolei przekazywane były do głównego biura, firmy-słupa bez pracowników i lokalizacji.

Podobne stanowisko ma zresztą sam Minister Finansów Irlandii, Michael Noonan. Nie tylko nie zgadza się on z decyzją Komisji Europejskiej, ale także zapowiada złożenie apelacji od wyroku, który jego zdaniem ma godzić w integralność irlandzkiego systemu podatkowego.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Komentarze (50)