Który kraj ma najlepszych programistów? Polska na podium
Polska trzecim krajem na świecie pod względem umiejętności programistów. Tak przynajmniej wynika z zestawienia, jakie przygotowano na platformie HackerRank. Jak to wyliczono?
24.04.2019 14:58
Na co dzień HackerRank pełni rolę przydatnego narzędzia dla przedsiębiorców branży IT, którzy chcą zweryfikować wiedzę swoich pracowników, albo znaleźć nowych specjalistów. System oferuje szereg testów podzielonych na 15 kategorii, spośród których wyróżnić można m.in.: algorytmy, struktury danych, matematykę, bazy danych czy ogólne zagadnienia teoretyczne.
Jak deklarują włodarze, serwis dysponuje wynikami testów ponad 1,5 mln programistów z całego świata. Ograniczając się do 50 krajów z największą liczbą przesłanych rezultatów, postanowiono sprawdzić, które kraje mają najlepszych specjalistów w dziedzinie programowania.
Dla poszczególnych krajów obliczono średnią arytmetyczną z testów wszystkich kategorii. Wyniki cząstkowe zostały znormalizowane przez odjęcie średniej i uwzględnienie odchylenia standardowego. Natomiast wynik końcowy jest wyrażony w skali 1 - 100, aby uprościć interpretację.
- miejsce polskich specjalistów
Polska z indeksem 98,0 okazuje się trzecia w stawce; za Chinami i Rosją, a przed Szwajcarią i Węgrami. Niespodziewanie daleko w tyle lądują Stany Zjednoczone (28.) oraz Indie (31.), pomimo iż prowadzą pod kątem bezwzględnej liczby aktywnych programistów.
Przy czym rozbijając wyniki na cząstkowe, wychodzi na to, że polscy programiści szczególnie dobrze czują się przy Javie, w której są najlepsi na świecie.
W kategoriach algorytmów i Pythona Polacy są "tylko" drudzy, w Shellu i teorii – czwarci, a w Ruby – piąci na świecie. Jednak cały czas mowa o absolutnie ścisłej czołówce.
Co ciekawe, trzecia pozycja w rankingu ogólnym pokrywa się z rankingiem testów napisanych jednoznacznie źle. Tylko 2,7 proc. wszystkich prób Polaków zakończyło się wynikiem 0 pkt. Ex aequo są Węgrzy, a mniej razy próby nie wyszły wyłącznie Szwajcarom – 2,5 proc.
Na zakończenie – ciekawostka. Choć Polacy mogą uchodzić za mistrzów Javy, raptem nieco ponad 30 proc. respondentów z naszego kraju wskazało ten właśnie język jako nadrzędny.