LXQt: nowe lekkie środowisko graficzne dla Linuksa łączy, zamiast dzielić

Złośliwcy mówią, że w świecie Linuksa są same forki, ależeby dwa projekty się połączyły, to niemożliwe. Tym razem mamycoś, co przeczy złośliwcom. 10 miesięcy temu deweloperzyrozwijający lekkie pulpity LXDE-qt i Razor-qt zdecydowali siępołączyć siły, by wspólnie stworzyć lekki linuksowy desktop,który całkowicie zastąpi oba projekty.

LXQt: nowe lekkie środowisko graficzne dla Linuksa łączy, zamiast dzielić

08.05.2014 15:04

LXDE rozwijany jest przez chińskiego programistę Hong Renyu od2006 roku, ale zyskał większą widoczność w 2009 roku, kiedy tozadebiutowała niezależna odmiana Ubuntu o nazwie Lubuntu,wykorzystująca właśnie LXDE. Do normalnej pracy wystarczało jej opołowę mniej RAM, niż „zwykłemu” Ubuntu, szybko więc zaczętoinstalować ją na starszych, słabszych komputerach.

Obraz

Do dzisiaj standardowa odmiana LXDE korzysta z bibliotek GTK+ (taksamo jak np. XFCE), ale p. Hong, rozczarowany ich rozwojem i formą,jaką przyjęło GTK 3, w zeszłym roku zaczął eksperymentować zbiblioteką Qt, wydając najpierw zbudowany na niej menedżer plikówPCManFM, a potem eksperymentalną wersję całego środowiskaLXDE-Qt. Deweloperzapewnił jednak wówczas, że nie zrezygnuje z wersji na GTK+, obiebędzie rozwijał niezależnie.

Wydanie to zainspirowało programistów pracujących nad innymlekkim środowiskiem graficznym bazującym na Qt do zaproponowaniatwórcom LXDE współpracy. Oba projekty dążyły do tych samychcelów – modularności, niskich wymagań sprzętowych, niewielkiejliczby zależności, więc przy połączenie sił przy ograniczonychśrodkach, jakimi dysponowali ich twórcy, wydawało się naturalne.Szybko udało się osiągnąć porozumienie – i już w lipcu 2013ogłoszono,że Razor-qt zostaje połączony z LXDE-Qt.

Obraz

Od tego czasu nad nowym pulpitem pracowało 13 programistów,którym pomagały dziesiątki osób zajmujących się grafiką,dokumentacją czy przekładami. Pomysł spodobał się bowiemspołeczności, jako atrakcyjna alternatywa dla ciężkiego KDE,będącego jedynym w praktyce pulpitem z Qt, oraz całej rzeszylekkich (a przy tym topornych nieco) środowisk graficznychbazujących na GTK+. Po 10 miesiącach ich pracy doczekaliśmy siępierwszego wydania nowego desktopu, który otrzymał nazwę LXQt.

Środowisko to, dostępne obecnie w wersji 0.7.0, zapowiada siębardzo ciekawie: jest lekkie i stabilne, wolne od wszelkich dziwnychfantazji projektantów interfejsów Modern UI, Unity czy GNOME Shell,przynosi modularną architekturę i spore możliwościkonfiguracyjne. W tej wersji otrzymaliśmy jako domyślny menedżerplików PCManFM-Qt, ulepszono zarządzanie wirtualnymi pulpitami,dodano możliwość ustawiania domyślnych aplikacji dla plikówdanego typu, ulepszono ustawienia klawiatury i myszki,zoptymalizowano działanie na systemach wykorzystujących demonazarządzania usługami systemd (zachowując przy tym kompatybilnośćz bardziej „klasycznymi” systemami, np. FreeBSD). Obecnie trwająprace nad przeniesieniem LXQt na bibliotekę Qt 5 i zapewnieniemkompatybilności z nowym serwerem grafiki Wayland.

A co ze starym LXDE? Choć oficjalnie deweloperzy zapewniają, żedalej będą rozwijali to środowisko, to widać, że interesuje ichobecnie głównie LXQt. Najpewniej o losach lekkich desktopówzadecydują twórcy dystrybucji: jeśli Lubuntu zdecyduje się wprzyszłości przejść na LXQt, to nie zostanie wiele powodów, dlaktórych warto byłoby dalej LXDE rozwijać.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronieprojektu. Dostępne są tam repozytoria ze skompilowanym LXQt dlaUbuntu, Arch Linuksa i openSUSE, a także kodźródłowy, hostowany na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)