Mach2 włączy ukryte funkcje testowego Windowsa. Program tylko dla odważnych

Kompilacje Windowsa 10, dostępne dla testerów, mają nie tylko nowości widoczne na pierwszy rzut oka, ale też sporo funkcji niedokończonych i eksperymentalnych, które są domyślnie wyłączone. Można je jednak łatwo włączyć i przetestować z pomocą otwartego programu Mach2.

Mach2 włączy ukryte funkcje testowego Windowsa. Program tylko dla odważnych

Niektóre funkcje, znajdujące się w kompilacjach dla testerów, jest we wczesnej fazie rozwoju i korzystanie z nich może poważnie zaszkodzić stabilności i użyteczności systemu. Wiele z nich działa tylko na wybranych kompilacjach albo potrzebuje jeszcze sporo pracy. W tym przypadku Microsoft po prostu je wyłącza.

Jeśli zaś ciekawscy testerzy chcą pobawić się nowościami, mimo że ryzykują stabilność systemu, mogą skorzystać z Mach2. Program odczyta listę włączonych i wyłączonych ustawień w Feature Control, a także daje nam możliwość włączania pojedynczych funkcji.

Mach2 działa z linii poleceń. Korzystając z parametru -h można uzyskać pomoc i zobaczyć wszystkie dostępne komendy. Zacząć warto od polecenia mach2 display, które pokaże, czy na danej wersji systemu są w ogóle dostępne jakieś „ukryte” funkcje i czy są włączone.

Obraz

Oczywiście nie dowiemy się z tego miejsca więcej o żadnej z tych funkcji. Poznamy jedynie identyfikator, używany przez programistów. Niektóre zmiany zobaczymy od razu, inne mogą wymagać ponownego uruchomienia komputera, a niektóre będą w ogóle niewidoczne. Przy zmianie ustawień należy spodziewać się najgorszego i warto najpierw sprawdzić w maszynie wirtualnej, co nas czeka. Jest też szansa, że dana kompilacja nie ma żadnych wyłączonych funkcji albo wszystko zostało już włączone, jak widać powyżej.

Na koniec warto przytoczyć historię tego programu. Mach2 został napisany przez blogera i hakera Rafaela Rivierę, by pomóc mu w znajdowaniu ukrytych nowości w kompilacjach Windowsa. W ten sposób Rafael odnalazł między innymi absurdalny Shoulder Tap w Redstone 3. Choć Mach2 napisał na własny użytek, po pewnym czasie postanowił udostępnić go społeczności, razem ze źródłami.

Mach2 znajdziecie w naszej bazie programów, źródła zaś na GitHubie.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)