Mamy rok 2020. Nie zgadniecie, jak Boeing 747 otrzymuje aktualizacje

Brytyjski The Register podaje, że samoloty Boeing 747-400 używają stacji dyskietek 3,5 cala, na których otrzymują krytyczne aktualizacje.

fot. Fredy Jacob/Ethan McArthur / Unsplash
fot. Fredy Jacob/Ethan McArthur / Unsplash

Prawdę o praktykach firmy Boeing ujawniła firma Pen Test Partners, która miała okazję przyjrzeć się jednej z maszyn, która ma trafić do demontażu.

DEF CON 28 Aerospace Village: 747-400 Walk through From a Hacker’s Perspective

Inżynierowie odpowiadający za uaktualnienia w Boeingach 747-400 wcale nie mają lekkiego życia. Co 28 dni muszą bowiem uaktualniać bazę danych nawigacji. Takie bazy zawierają elementy, z których składa się plan lotu, np. informacje o lotniskach, torach lotu, pasach startowych itp.

W celu aktualizacji wyspecjalizowani pracownicy muszą używać 3,5-calowych dyskietek, które należy umieścić w stacji znajdującej się w specjalnie zabezpieczonym (zamkniętym) panelu.

fot. Aerospace Village (YouTube)
fot. Aerospace Village (YouTube)

Standardowa dyskietka 3,5'' mieści 1,44 megabajta danych, ale aktualizacje są już na tyle "duże", że potrzeba aż ośmiu takich nośników, aby przeprowadzić cały proces.

W nowszych samolotach firmy, jak Boeingu 777X czy modelu 787znajdziemy nowoczesne systemy sieciowe, które przypominają infrastrukturę biurową. Problem jednak z nimi polega na tym, że ich oprogramowanie nie zawsze jest stabilne.

Warto tutaj jako ciekawostkę dodać, że Boeing 787, krewny modelu 747, posiada krytyczną usterkę i co 51 dni musi być wyłączony, a następnie włączony ponownie. W innym przypadku może nastąpić zawieszenie się pokładowych systemów komunikacji.
Jakub Krawczyński

Oddana do użytku w 2017 roku linia Boeing 737 Max zaliczyła dwa poważne wypadki, gdzie w wyniku dwóch usterek oprogramowania zginęło łącznie 346 pasażerów i członków załogi.

Na pewno w bezpieczniejszych warunkach, gracze na PC będą mogli niedługo sami się przelecieć wszystkimi z powyższych Boeingów, w nadchodzącej nowej odsłonie gry Microsoft Flight Simulator, której premiera przewidziana jest na 18 sierpnia 2020 r.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (142)