Messenger dla ambitnych: formatowanie tekstu, wzory w LaTeX i kod
Komunikator spod skrzydeł Facebooka, czyli Messenger z pewnością jest dziś jednym z częściej stosowanych środków komunikacji. Oczywiście ma swoje wady, ale z uwagi na popularność samego Facebooka, aplikacja ta nierzadko staje się główną platformą komunikacji tekstowej w Internecie, przynajmniej pomiędzy znajomymi i podczas załatwiania bieżących spraw.
01.10.2017 19:27
Z biegiem lat pojawiają się tu na bieżąco nowości: wysyłanie naklejek czy animacji GIF, ale także inne zmiany, które są już mniej promowane i których działanie chcielibyśmy dzisiaj przybliżyć. Mowa o formatowaniu tekstu, umieszczaniu w wiadomościach matematycznych wzorów oraz czytelnym przesyłaniu kodu czcionką o stałej szerokości znaków. Już na wstępie należy jednak dodać, iż opisane poniżej metody mają zastosowanie tylko podczas korzystania z Messengera na komputerze.
Formatowanie tekstu
Jeśli podczas rozmowy okaże się, że nasze wiadomości byłyby czytelniejsze po dodatkowym wyróżnieniu niektórych fragmentów tekstu, warto zainteresować się prostymi skrótami, które pozwolą sięgnąć po formatowanie. Messenger pozwala korzystać z pogrubienia, kursywy oraz przekreślenia, a także z dowolnych kombinacji tych wariantów. Poszczególne wyrazy lub całe zdania, które chcemy w ten sposób wyróżnić, trzeba rozpocząć i zakończyć takim samym znakiem: odpowiednio gwiazdki, podkreślnika oraz tyldy:
Pogrubiona wiadomość Pochylona wiadomość Przekreślony tekstKombinacje!
Wzory matematyczne
Następna możliwość zwiększenia czytelności przesyłanych wiadomości to stosowanie formatowania wzorów matematycznych. Messenger radzi sobie z rozpoznawaniem trybu matematycznego oprogramowania LaTeX (zwracamy uwagę na wymowę: latech), co od użytkownika będzie wymagać nauczenia się stosowania specyficznej składni. Na szczęście w Sieci aż kipi od poradników związanych z LaTeX-em i TeX-em ogólnie, zatem nie powinno być z tym żadnych problemów.
W skrócie, w tym przypadku pamiętać należy przede wszystkim o podwójnym symbolu dolara który rozpoczyna i kończy tryb matematyczny, przyzwyczaić się do stosowania klamer spinających elementy wyrażeń oraz słów kluczowych poprzedzonych backslashem. I tak na przykład aby opisać ułamek skorzystać należy z \frac, by wstawić symbol przybliżenia użyć \approx, a żeby opisać całkę zastosować \int.
Poniżej przykłady:
\(a^2 + b^2 = c^2\)
[frame]\(\int_{a}^{b} x^2 dx\)
Czcionka o stałej szerokości znaków
Ostatnim ze sposobów na zwiększenie czytelności rozmów w Messngerze jest zastosowanie trybu wyróżnienia tekstu poprzez czcionkę o stałej szerokości znaków. W tym przypadku wpisane frazy zachowają swoje formatowanie (spacje, znaki nowej linii, tabulatory) i zapisane zostaną specyficzną czcionką na żółtobeżowym tle.
Aby skorzystać z tego trybu konieczne jest rozpoczęcie i zakończenie wpisywania potrójnym znakiem akcentu w osobnych liniach (na klawiaturze wraz z tyldą). Efekt jest następujący:
</br>public class HelloDP {</br> public static void main(String[] args) {</br> System.out.println("Hello, DP!");</br> }</br>}</br>
Na zakończenie...
Stosując powyższe metody, które w wielu przypadkach mogą zwiększyć czytelność rozmów w Messengerze, warto pamiętać, iż obecnie są one poprawnie interpretowane tylko podczas korzystania z webowej wersji komunikatora, za pośrednictwem komputera. Gdy nasz rozmówca odczyta wiadomość w mobilnej aplikacji, zamiast efektownych napisów zobaczy tylko niezrozumiałe symbole wplecione w tekst (co będzie szczególnie niezrozumiałe w przypadku kodu LaTeX-a).
Ciekawi jesteśmy Waszych przemyśleń związanych z przedstawionymi sztuczkami. Czy warto je stosować, by zwiększyć czytelność rozmów? Zapraszamy do dyskusji.