Gdzie na grzyby? Mapa lasów, atlas grzybów i inne aplikacje dla grzybiarzy

Gdzie na grzyby? Jakie grzyby zbierać? Po kilku deszczowych dniach w polskich lasach jest ich mnóstwo. W niektórych województwach można zebrać ponad 100 sztuk w ciągu godziny.

Gdzie na grzyby? Mapa lasów, atlas grzybów i inne aplikacje dla grzybiarzy

12.10.2019 12:54

Mapa na grzyby: mBDL

Grzybobranie wiąże się z pewnym ryzykiem. Na nieznanym terenie łatwo można pomylić kierunki. Lasy Państwowe przygotowały na takie okazje specjalną aplikację. mBDL, czyli mobilny Bank Danych o Lasach. Aplikacja może rejestrować twoją trasę, możesz też zostawić w niej „pinezkę” oznaczającą, gdzie zostawiłeś samochód, gdzie znalazłeś „podgrzybkowe pole” albo dąb, któremu towarzyszą borowiki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

mBDL zawiera mnóstwo informacji, których nie znajdziesz w tradycyjnej nawigacji. Znajdziesz tu zwykłą mapę (OpenStreetMap, Bing lub topograficzną) z podziałem na nadleśnictwa i działki, ale też informacje dostarczone przez Lasy Państwowe. W szczegółowym opisie działki sprawdzisz charakter lasów, formy własności, siedliska, skupiska roślin i tym podobne. Możesz też dowiedzieć się, jakie gatunki drzew spotkasz na tym obszarze i na jakim podłożu rosną. Grzybiarz z pewnym doświadczeniem zorientuje się na tej podstawie, jakich gatunków grzybów może się spodziewać w nowym miejscu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Dane często odwiedzanych obszarów możesz pobrać na swój smartfon i korzystać z nich offline.

Pobierz aplikację: mBDL

Atlas Grzybów

W mojej rodzinie wiedza o grzybach była przekazywana z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu w lesie czuję się całkiem nieźle. Nie oznacza to jednak, że pozjadałam wszystkie rozumy. W razie wątpliwości zawsze sięgam po aplikację Atlas Grzybów ze zdjęciami grzybów, pleśni i porostów oraz opisami konkretnych gatunków.

Jeśli masz 2 GB wolnego miejsca w pamięci telefonu, ściągnij też większą bibliotekę zdjęć (prawie 10 tys.). Dzięki temu będzie ci łatwiej odróżniać podobnie wyglądające grzyby i korzystać z aplikacji offline – różnie bywa z zasięgiem w lesie.

  • Atlas Grzybów: wybrałam grzyby występujące w lasach liściastych i mieszanych
  • Atlas Grzybów: wszystkie grzyby z „blaszkami”
[1/2] Atlas Grzybów: wybrałam grzyby występujące w lasach liściastych i mieszanych

Leksykon możesz przeglądać ręcznie, ale gdy chcesz zidentyfikować znaleziony właśnie owocnik, skorzystaj z filtrowania. Dzięki niemu możesz wybrać tylko grzyby z „blaszkami” pod kapeluszem, wskazać miejsce występowania grzybów, podłoże, na którym rosną i tym podobne cechy. Zawężając wyszukiwanie w ten sposób, możesz szybko dowiedzieć się, czy grzyb jest jadalny, chroniony lub niebezpieczny. Ponadto przy oglądaniu karty każdego z grzybów możesz zobaczyć spokrewnione z nim gatunki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ściągnij aplikację: Atlas Grzybów

Gdzie zaparkowałem?

Parkowanie na leśnych drogach bywa zgubne. Jeśli nie masz zamiaru korzystać z aplikacji Lasów Państwowych, ale wolisz mieć pod ręką jakiś „kompas” wskazujący samochód, polecam aplikację Gdzie zaparkowałem? To banalnie proste narzędzie – zapisz w nim miejsce parkowania, a strzałka będzie wskazywać ci kierunek do samochodu. Jeśli potrzebujesz, możesz też zobaczyć odległość od twojego aktualnego położenia do parkingu.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli chcesz, możesz oczywiście dodać notatki do różnych miejsc oraz dodawać miejsca do ulubionych. To tych punktów możesz uruchomić nawigację w zewnętrznej aplikacji, na przykład Mapach Google.

Ściągnij aplikację: Gdzie zaparkowałem?

iNaturalist

Las to nie tylko grzyby! Pod tą ogólną nazwą kryją się zróżnicowane ekosystemy pełne roślin i zwierząt od czubków drzew po kilka metrów w głąb ziemi. Niezależnie od pory roku i celu wyprawy, na spacery po lesie warto zabrać aplikację iNaturalist. To klient wyjątkowej sieci społecznościowej, w której możesz pomóc komuś zidentyfikować żywy organizm lub samemu poprosić o pomoc.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nie ma znaczenia, czy jesteś biologiem, czy grzybiarzem. Aplikacja iNaturalist jest dla wszystkich. Do tego pomaga nauce. Obserwacje lokalne są gromadzone we wspólnej bazie. Na podstawie zebranych danych opracowywane są mapy występowania gatunków.

Ściągnij aplikację: iNaturalist

grzyby.pl

Tym razem nie polecę aplikacji, gdyż jest to tylko skrót do strony grzyby.pl. Polecam udać się od razu tam. To portal działający od 1997 roku, na którym zapaleni grzybiarze informują o swoich znaleziskach i raportują występowanie różnych gatunków. Na podstawie zebranych danych generowane są mapy występowania. Ponieważ strona działa już ponad 20 lat, danych jest wystarczająco dużo, by generować także prognozy.

Obraz

Pod wpisami można prowadzić dyskusję. Znajduje się tu także leksykon grzybów ze zdjęciami, słownik i artykuły, ale dostęp do większości informacji wymaga założenia płatnego konta.

Odwiedź grzyby.pl

Na koniec bardzo ważna rada: jeśli nie masz pewności, czy dobrze rozpoznajesz grzyby, pod żadnym pozorem ich nie jedz. Nietrudno o poważne zatrucie, które może skończyć się nawet śmiercią. Jeśli już zabrałeś grzyby do domu, ale obudziły się wątpliwości, możesz zabrać je do stacji sanitarno-epidemiologicznej. W wielu placówkach dyżurują specjaliści, którzy pomogą ci rozwiać wątpliwości.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)