Na wybory parlamentarne 2019 możesz iść bez dowodu. Wystarczy aplikacja
Wybory do Sejmu i Senatu, zaplanowane na 13 października 2019, to drugie wybory w Polsce, do których można przystąpić bez dowodu osobistego. Wystarczy aplikacja mObywatel na smartfonie.
Zanim ściągniesz aplikację mObywatel, musisz mieć Profil Zaufany. Możesz go założyć, nie wychodząc z domu z pomocą swojej bankowości internetowej, korzystając z tej instrukcji. Warto. Profil Zaufany pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przy załatwianiu różnych spraw, od złożenia wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego po założenie firmy..
Jak korzystać z aplikacji mObywatel?
Po zainstalowaniu aplikacji na smartfonie najpierw trzeba ją zabezpieczyć silnym hasłem. Dzięki temu osoby trzecie nie uzyskają dostępu do twoich dokumentów. To całkiem niezłe wyjście, zwłaszcza w porównaniu do plastikowych dokumentów – można je zgubić, mogą zostać skradzione, ktoś może je łatwo skopiować. Aplikacja poprosi również o nazwę urządzenia, by można było zidentyfikować smartfony połączone z dokumentami elektronicznymi.
W kolejnym etapie trzeba wybrać rodzaj dokumentu, który będzie przechowywany na smartfonie. Aplikacja może pobrać nie tylko dowód osobisty, ale też legitymację szkolną lub studencką, informacje o posiadanym samochodzie (mPojazd) oraz wystawione recepty.
Cyfrowy dowód osobisty zostanie pobrany po zalogowaniu się na Profil Zaufany przez ePUAP. Trzeba podać login i hasło, a następnie przepisać jednorazowy kod, który przyjdzie SMS-em na numer telefonu podany przy zakładaniu Profilu Zaufanego.
Gotowy dowód osobisty wygląda tak:
Tożsamość można potwierdzić w aplikacji na innym smartfonie. Wtedy osoba pokazująca dowód osobisty może wyświetlić na ekranie swojego smartfonu kod QR, a osoba sprawdzająca (na przykład członek komisji wyborczej) zeskanuje ten kod w swojej aplikacji i otrzyma wszystkie dane. Autentyczność potwierdzają też drobne elementy wizualne jak animowany hologram i flaga pod danymi osobowymi.
mObywatel dorasta do swojej roli
Trzeba pamiętać, że aplikacja mObywatel nie zastępuje dowodu osobistego. Możesz się nią posługiwać tam, gdzie dowód nie jest wymagany wprost, a więc na poczcie, przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania, zapisywaniu się na siłownię, a od niedawna także przy kontroli biletów imiennych w pociągach InterCity. To główna wada aplikacji mObywatel – kosztowała mnóstwo pieniędzy, ale na razie niewiele ułatwia. mTożsamość w aplikacji w niczym nie pomoże u notariusza ani w sądzie. Jednak na podstawie możesz mTożsamości pobrać kartę do głosowania, co czego gorąco zachęcam.
Jeśli nadal nie wiesz na kogo zagłosować, skorzystaj z Latarnika Wyborczego.