Najpopularniejsze i najlepiej płatne języki programowania – warto je poznać lepiej

Jaki język programowania najlepiej poznać? Który pozwoli łatwo znaleźć pracę, a który zagwarantuje wysokie zarobki? Odwiedzana przez setki tysięcy programistów strona StackOverflow opublikowała wyniki corocznej ankiety, dzięki którym znamy odpowiedź.

Najpopularniejsze i najlepiej płatne języki programowania – warto je poznać lepiej

Szósty rok z rzędu najpopularniejszym językiem programowania jest JavaScript, zaś Python utrzymał pozycję najszybciej zdobywającego popularność – w 2016 roku przegonił PHP, w 2017 zaś C# i o niewiele mu brakuje, by wskoczyć na pozycję przed Bashem. Popularność JavaScriptu pociągnęła za sobą także popularność powiązanych z nim frameworków. Na pierwszej pozycji znalazł się Node.js, za nim Angular i React. Dopiero na czwartej pozycji zobaczymy .NET Core. Z dalszej części raportu dowiemy się też, że najszybciej zdobywającym popularność frameworkiem jest TensorFlow (Python, C++, CUDA), co pokazuje rosnące zainteresowanie uczeniem maszynowym.

  • najpopularniejsze języki programowania
  • popularne środowiska i edytory
[1/2] najpopularniejsze języki programowania

Popularne języki nie są powiązane z najwyższymi zarobkami. Jeśli weźmiemy pod uwagę cały świat, najwięcej (ponad 70 tys. dolarów rocznie) można zarobić pracując w F#, Ocamlu, Clojure i Groovy. Popularny JavaScript „płaci” 73% tego (o 20 tys. mniej), lubiany Python niewiele więcej, ale to nie przeszkadza jego miłośnikom.

Ciekawie wygląda czołówka najbardziej lubianych, znienawidzonych i pożądanych języków. Ankietowani kochają Rusta (trzeci rok z rzędu), świeżutkiego Kotlina i Pythona, wysoko znalazło się też Go od Google'a i świeży wynalazek Apple'a – Swift. Jego poprzednik, Objective-C, wylądował na liście najbardziej znienawidzonych języków, co dobrze świadczy o wprowadzonych nowościach. W czołówce tego rankingu znalazły się Visual Basic 6 (trzeci rok z rzędu na pierwszej pozycji), nieśmiertelny Cobol, VB.NET i VBA. Jest też kilka języków, które budzą skrajne emocje i znalazły się wysoko na obu listach – funkcyjny Haskell, starzejący się C++, Hack czy PHP. Lista języków, których ankietowani chcą się uczyć, częściowo pokrywa się z lista popularnych. Prowadzi Python, zanim jest JavaScript, Go i Kotlin.

  • języki znienawidzone
  • języki najbardziej lubiane
[1/2] języki znienawidzone

Choć programiści najbardziej lubią pisać dla Linuksa, połowa pracuje na Windowsie, 26,7% na Macach, a na pingwinku 23,2%. Wśród środowisk i edytorów królują produkty Microsoftu – Visual Studio Code i Visual Studio. Ceniony jest też Notepad++, świetny Sublime Text i Vim, którego ugruntowaną pozycję wśród administratorów i operatorów trudno będzie podważyć.

Wróćmy jeszcze na chwilę do uczenia maszynowego, gdyż ta dziedzina została ujęta w tegorocznym raporcie. Najbardziej niebezpieczne są zdaniem programistów algorytmy podejmujące ważne decyzje, ale wiele osób obawia się też, że SI pokona „organiczną” inteligencję ludzi. Im lepiej ktoś zna działanie AI, tym mniej obawia się osobliwości, co sugeruje, że zagrożenie jest mniej realne niż głosi kultura popularna. Programiści obawiają się też, podobnie jak wiele innych osób, automatyzacji pracy. Z drugiej strony dwukrotnie więcej ankietowanych uważa automatyzację za pozytywną. Połowa ankietowanych uważa się za odpowiedzialnych za konsekwencje działań SI.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (218)