Nowy Chrome wprowadza wirtualną rzeczywistość i menu z emoji na desktop
Na desktopy dotarła nowa wersja przeglądarki Chrome. Wydanie 67 wprowadza sporo nowych API, z których mogą korzystać programiści, co oznacza więcej możliwości w projektowaniu stron, także z zawartością VR.
Od wersji 67 Chrome'a zaczynają się testy API WebXR, umożliwiającego budowanie stron VR i AR w taki sposób, że nie zależnie od systemu będą wyglądać i zachowywać się tak samo. Z ich pomocą Google chce przekonać nas do przeglądania Internetu w goglach VR, jak Google Daydream czy HTC Vive. API umożliwia umieszczanie na stronach filmów 360°, wirtualnych otoczeń 2D i 3D i wizualizacji danych, które można ciekawie wykorzystać choćby w sklepach internetowych do prezentacji towarów. Nie jest tu osamotniony – podobne plany ma Microsoft, promujący Mixed Reality jako środowisko pracy, które może zastąpić pulpit i monitor. Te same możliwości są testowane w wersji mobilnej przeglądarki.
Web Authentication API z kolei rozszerza możliwości stron w kwestii dostępu do menedżera haseł i mechanizmów bezpieczeństwa, jak Google Smart Lock. Dzięki temu aplikacje webowe mogą tworzyć i wykorzystywać silne kryptograficznie metody autoryzacji. By zmniejszyć ryzyko ataku z wykorzystaniem luki znanej jako Spectre w konstrukcji procesorów, większy odsetek użytkowników dostał mechanizmy izolacji stron.
Chrome 67 wprowadza także Generic Sensor API, dzięki któremu strony mogą uzyskać dostęp do sensorów urządzenia. Ma to jednak więcej sensu na urządzeniach mobilnych. Z kolei poprawiona obsługa wieloprzyciskowych myszek to świetny dodatek dla graczy na desktopie. Chrome poradzi sobie z gryzoniem, który ma nawet więcej niż 5 przycisków.
Zapowiadane menu kontekstowe z emoji według różnych źródeł jest już domyślnie włączone. Jednak w niektórych instalacjach nie widać ani menu kontestowego „Emotikony i symbole”, ani flagi chrome://flags/#enable-emoji-context-menu odpowiedzialnej za jego włączenie. W naszym przypadku była widoczna na macOS-ie, ale nie na Windowsie 10.