Nowy Skype powstaje na bazie technologii Facebooka. To koniec aplikacji UWP?

Za sprawą mobilnej rewolucji Skype stracił swoje szczególneznaczenie, nie da się jednak zaprzeczyć, że w niektórychzastosowaniach, szczególnie w biznesie, pozostaje niezbędny. Tymbardziej martwiło to, co ze Skype robił Microsoft – wbudowana wWindows 10 aplikacja uniwersalna (UWP) oraz dostarczana na innesystemy operacyjne aplikacjawebowa na frameworku Electron pod względem funkcjonalnościdaleko ustępują klasycznejwersji Skype’a. Nadzieją na lepszą przyszłość dla niegdyśnajpopularniejszego z komunikatorów stała się jednak technologiastworzona przez Facebooka.

Nowy Skype powstaje na bazie technologii Facebooka. To koniec aplikacji UWP?

10.06.2018 12:58

Zbudowanie Skype’a na webowym frameworku Electron sprawiło, żeza jednym zamachem Microsoft mógł zaoferować swój komunikator naWindows 7, Windows 8.1, macOS-a i desktopowego Linuksa. Ceną byłyte wszystkie bolączki, które trapią aplikacje electronowe –odpychająco duże zużycie pamięci, kiepska integracja ześrodowiskiem systemowym, powolność działania. A i nawet ci,którzy na Windowsie 10 korzystali z „uniwersalnego” Skype’a,mieli powody do niezadowolenia, szczególnie jeśli pamiętaliświetną, nierozwijaną już dalej aplikację win32.

Z doniesienieńniemieckiego serwisu Windows United wynika, że firma z Redmondprzymierza się do zmiany strategii. Obecnie rozwijane klientySkype’a, zarówno ten elektronowy jak i uniwersalny, miałybyzostać porzucone, a ich miejsce zająłby nowy, zgodny ze wszystkimisystemami. Byłaby to ponownie webowa aplikacja przystosowana dodesktopu, tym razem jednak stworzona w JavaScripcie na bazieopracowanego przez Facebooka frameworka React Native.

Oznacza to, że kod klienta Skype zostanie jeszcze bardziejujednolicony, co zmniejszy koszty rozwoju multiplatformowejaplikacji. Znając zaś całkiem niezłą wydajność aplikacjipisanych na frameworku React, można się spodziewać, że iużytkownicy będą bardziej zadowoleni. Zarazem jest to jednakporzucenie przez Microsoft jednej z prawdopodobnie najczęściejużywanych aplikacji uniwersalnych. Słaba to reklama dlauniwersalnej platformy aplikacji na Windowsa, niejako przyznanie, żeJavaScript z odpowiednimi frameworkami jest znacznie bardziejuniwersalny, niż to co próbował robić Microsoft.

Windows United pisze, że ta garstka użytkowników mobilnychWindowsów wciąż będzie mogła korzystać z aplikacji uniwersalnejSkype’a na smartfony. Aplikacja ta nie otrzyma już jednak żadnychnowych funkcji. Tym samym jest to właściwie pogrzeb koncepcji UWP,przyznanie, że inne technologie programowania multiplatformowego sąznacznie lepsze od tego, co w ostatnich latach robili ludzie zzespołu Xamarina.

Quo vadis, Universal Windows Platform?

Zapewne będziemy słyszeli od Microsoftu, że przecież zarównoReact Native jak i Electron mogą być przekształcane w aplikacjeUWP, ale będzie to co najwyżej opakowanie, pod kątem dystrybucji wsklepie Microsoft Store. Mało któremu programiście będzie sięchciało uczyć ogromnego nowego API, dostępnego tylko w Windowsie10, szczególnie że API win32 ma się świetnie, pozwalając budowaćdowolnie zaawansowane oprogramowanie klasy AutoCAD-a czy Photoshopa.Dla tych, którzy chcą pisać lekkie, prawdziwie uniwersalneaplikacje na desktopy, znacznie lepszym wyborem będzie dobreopanowanie JavaScriptu i Reacta.

Znający temat Czytelnicy mogą się pewnie teraz zastanawiać, oco chodzi z tym Reactem Native na desktopie. Oficjalnie frameworkFacebooka wspiera systemy mobilne – Androida i iOS-a – pozwalająctworzyć na nie w JavaScripcie natywne, całkiem ładne i zwinneaplikacje. Ale nieoficjalnie… no cóż, istnieją implementacje,które pozwalają aplikacje React Native wprowadzać bezpośrednio napulpit: ReactNative Windows (UWP/WPF), ReactNative macOS (Cocoa) oraz ReactNative Linux (Qt). Skorzystać można też z ProtonNative, który choć jest niezależnym projektem, zachowuje pełnąkompatybilność kodu.

Skype Beta React Native ma być dostępny do pobrania w przyszłymtygodniu, wtedy okaże się więcej na czym z tym Skype stoimy.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)