Top 10 bezpłatnych aplikacji z Microsoft Store
Witam Wszystkich w moim kolejnym wpisie. Jak wskazuje tytuł przedstawię Wam dzisiaj 10 moich ulubionych, bezpłatnych aplikacji z Microsoft Store. Na początek chciałbym zaznaczyć, że oczywiście można by było opisać o wiele więcej niż 10 bardzo dobrych programów, dostępnych sklepie Microsoftu, jednak ja postanowiłem omówić tylko te, których używam praktycznie na co dzień. Przez co na liście zabrakło pozycji takich jak Kodi, VLC czy Skype. Kolejną rzeczą, którą warto wspomnieć jest to, że wpis ten napisałem z punktu widzenia użytkownika laptopa z Windows 10, więc każda z omawianych aplikacji musi być dostępna na komputery. No i na koniec wstępu wspomnę jeszcze, że kolejność aplikacji na liście jest przypadkowa. To chyba tyle słowem wstępu przejdźmy, więc do konkretów.
Dlaczego akurat wersje z Microsoft Store?
Większość z omawianych przeze mnie w dalszej części wpisu aplikacji można pobrać również z innych źródeł niż sklep wbudowany w Windows 10. Mimo tego warto z niego korzystać. Kiedyś może popełnię osobny wpis o zaletach aplikacji z Microsoft Store, ale póki co wspomnę tylko o głównych zaletach programów z tego sklepu, do których zaliczają się automatyczne aktualizacje oraz tak zwana czysta deinstalacja, czyli taka, po której w systemie nie zostają żadne pozostałości usuniętej aplikacji. Co ważne Microsoft Store uważany jest za bezpieczne, wolne od wirusów źródło gier i programów.
Microsoft To-Do
Microsoft To-Do jak wskazuje sama nazwa jest aplikacją przeznaczoną do tworzenia list rzeczy do zrobienia. Do jej zalet trzeba zaliczyć naprawdę elegancki wygląd, możliwość segregowania rzeczy do zrobienia na wielu różnych listach oraz "inteligenty" system podpowiadający nam jakie zadania powinniśmy dziś wykonać. Oprócz tego kolejną ogromną zaletą aplikacji Microsoft To‑Do jest jej dostępność. Oprócz programu na desktopowego Windows 10, aplikacja posiada również wersje na Windows 10 Mobile, Androida i iOS oraz jest dostępna przez przeglądarkę. Oczywiście aplikacja synchronizuje informacje pomiędzy swoimi różnymi instalacjami za pośrednictwem konta Microsoft. Sam używam Microsoft To‑Do w taki sposób, ze najpierw tworzę listę rzeczy do zrobienia na komputerze, a ich realizacje odznaczam przeważnie na telefonie, gdyż zazwyczaj mam mojego smartphona pod ręką. I trzeba przyznać, ze ten sposób świetnie się sprawdza.
DePesza
DePesza to aplikacja po prostu obowiązkowa dla każdego zarejestrowanego użytkownika portalu Dobreprogramy.pl. A już w szczególności dla każdego blogera. Co warte zaznaczenia jej autorem jest znany zapewne całej społeczności @djfoxer. Dlatego też tutaj napiszę tylko, że aplikacja pozwala na zarządzanie powiadomieniami z portalu Dobreprogramy oraz wyświetlanie różnych statystyk związanych z prowadzonym, przez nas blogiem. A po, więcej informacji odsyłam wszystkich zainteresowanych do cyklu wpisów Aplikacja Windows 10 (Mobile) do powiadomień z portalu dobreprogramy wspomnianego wyżej @djfoxer.
Spotify
O usłudze Spotify oraz jej aplikacjach klienckich wspominam na moim blogu bardzo często, więc w tym miejscu nie będę po raz kolejny opisywał funkcjonalności tego serwisy. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam natomiast do tego wpisów: Piractwo, a po co to komu? — muzyka oraz Dwa tygodnie ze Spotify Premium. W tym miejscu chciałem tylko wspomnieć, że do niedawna największą wadą korzystania z aplikacji Spotify na komputerze był długi czas jej uruchamiania. Podejrzewam, że był on spowodowany przez to, że w bibliotece mam kilka tysięcy utworów oraz ponad setkę playlist a także przez to, że z wspomnianej wcześniej usług streamingowej często korzystam również na smartphonie i telewizorze. Tak czy inaczej aplikacja Spotify w wersji UWP rozwiązała problem z długim czasem uruchamiania i nie mam do niej teraz żadnych zastrzeżeń.
Messenger
Messenger jest aplikacją kliencką najpopularniejszego komunikatora na świecie, będącego też integralną i bardzo popularną częścią serwisu Facebook. Główną przewagą aplikacji na Windows 10 nad jej webowym odpowiednikiem jest większa czytelność. Została ona uzyskana przez zmniejszenie ilości elementów na ekranie względem wersji dostępnej przez przeglądarkę oraz wykorzystanie innych emotikonów. Za kolejną zaletę desktopowej wersji uznać można obecność zakładki pokazującej aktywne aktualnie kontakty, czego zawsze brakowało mi w wersji przeglądarkowej.
e-pity
e-pity to aplikacja, o której można powiedzieć, że ze względu na zniżający się termin złożenia zeznań podatkowych, jest aktualnie bardzo na czasie. Omawiany program umożliwia wypełnianie następujących deklaracji PIT: PIT‑36, PIT‑36L, PIT‑37, PIT‑38, PIT‑39, PIT/B, D, 2K, O, UZ, Z, ZG, PIT‑28/A, PIT‑28/B, NIP‑7, ZAP‑3, które można potem przesłać do urzędu drogą elektroniczną lub wydrukować. Główne zalety aplikacji to duża ilość dostępnych i aktualnych deklaracji, możliwość zapisywania kopii zapasowych dokumentów na Dysku Google. Bardzo ciekawą opcją jest też możliwość utworzenia w aplikacji kilku profilów z danymi takimi jak numer PESEL czy adres, dzięki którym część pól w formularzach zostanie uzupełniona automatycznie. Proces wypełniania zeznania podatkowego ułatwia też wbudowany w program kreator. Za przewagę wersji na Windows 10 z wersją webową należy uznać głównie możliwość działania desktopowej wersji aplikacji offline.
Roamit
Aplikacja Roamit umożliwiając przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami z systemami Windows 10 i Android. Oprócz transferu plików pozwala również na synchronizację zawartości systemowego schowka oraz przeglądanie zdjęć znajdujących się w pamięci urządzenia z systemem od Google. Roamit działa szybko, sprawnie i raczej bezproblemowo. Oczywiście, żeby aplikacja działa musi być zainstalowana na wszystkich urządzeniach między, którymi chcemy czy to przesyłać pliki czy synchronizować zawartość schowka. Wersję aplikacji na androida znajdziecie w sklepie Google Play.
Sticky Notes 8
Aplikacja Sticky Notes 8 jest komputerową wersją słynnych kolorowych karteczek, wykorzystywanych bardzo często w biurach. Aplikacja nie jest zbytnio rozbudowana. Pozwala na zapisywanie notatek tekstowych oraz obrazów. Notatki takie możemy później poukładać w oknie aplikacji, zmienić ich kolor lub przypiąć je do pulpitu. Do zalet aplikacji zaliczyć można możliwość przeszukiwania notatek oraz synchronizowania ich pomiędzy różnymi urządzeniami za pomocą dysku internetowego OneDrive.
Program Instagram jest aplikacją kliencką serwisu społecznościowego o tej samej nazwie. Aplikacja Instagram w wersji na Windows 10 nie różni się praktycznie niczym od tej z Androida. Jednak ja lubię używać wersji z dziesiątki ze względu na to, że lepiej przegląda mi się zdjęcia na dużym ekranie. Oczywiście w tym celu można skorzystać z wersji przeglądarkowej, jednak moim zdaniem ta z Windows 10 jest zwyczajnie ładniejsza.
Open Live Writer
Open Live Writer jest darmowym, otwarto źródłowym następcą programu do edycji blogów Windows Live Writer. Omawiany program reklamuje się jako Word dla twojego bloga. I myślę, że właśnie to hasło najlepiej definiuje jego funkcjonalność. Open Live Writer to narzędzie jednocześnie lekkie i funkcjonalne. Do jego zalet należy zaliczyć możliwości pisania tekstów offline, zaawansowanego formatowania tekstu oraz dodawania do postów zdjęć i filmów wideo. Omawiana aplikacja współpracuje z platformami takimi jak na przykład WordPress, Blogger, TypePad, Moveable Type, DasBlog.
Adobe Photoshop Express - Łatwy edytor zdjęć
Na koniec coś dla fanów edycji zdjęć. Adobe Photoshop Express określić można mianem Photoshopa, dla tych którzy nie chcą kupować Photoshopa. Program pozwala zarówno na prostą edycje zdjęć taką jak przycinanie, obracanie czy usuwanie efektu czerwonych oczu, jak i na nieco bardziej zaawansowane czynności takie jak na przykład dodawanie efektów, dostosowywanie temperatury i odcieni barw. Nie mogło też zabraknąć funkcji automatycznej poprawy zdjęcia jednym kliknięciem. Co warte zaznaczenia omawiana aplikacja obsługuje również pliki w formacie RAW. Mówiąc krótko jest to ciekawy program dla każdego fotoamatora.
W tym miejscu kończy się mój dzisiejszy wpis. Jak zawsze dziękuję wszystkim Czytelnikom za uwagę i czekam na Wasze opinie. Mam nadzieję, że w komentarzach napiszecie o innych godnych uwagi aplikacjach z Microsoft Store. Na koniec zapraszam Wszystkich do zapoznania się z spisem treści mojego bloga.