PlayStation 5 i Xbox Scarlett. Konsola Sony ponoć znacznie mocniejsza
Choć zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Scarlett nie stanowią już tajemnicy, wciąż nie znamy ich dokładnych specyfikacji. Wiemy tyle, że otrzymają procesor AMD Zen 2, grafikę Radeon Navi i dysk SSD. A jaka będzie ich moc obliczeniowa? Według programistów, którzy zdołali uzyskać zestawy deweloperskie, konsola Sony będzie wydajniejsza.
Rewelację taką ujawnił Colin Moriarty, były dziennikarz IGN, powołując się na opinie zaprzyjaźnionych twórców gier. Ponoć devkity PlayStation 5 cechują się większą mocą obliczeniową od odpowiedników dla Xboksa Scarlett. Choć żadne konkretne wartości wciąż nie padły.
Co prawda w historii konsol niejednokrotnie zdarzało się, że devkit miał wyższą wydajność od wersji sklepowej, ale – jeśli doniesienia Moriarty'ego są zgodne z prawdą – możemy doszukiwać się pewnej prawidłowości. W końcu mało prawdopodobne wydaje się, aby producent najpierw wydał potężny devkit, a później mocno "pociął" ostateczny sprzęt, a co za tym idzie tworzone gry.
Deweloperzy są pełni entuzjazmu
Warto zauważyć, że na początku czerwca bardzo pochlebnie o zestawach deweloperskich PS5 wypowiadał się Toshihiro Nagoshi, główny reżyser serii "Yakuza".
– Moc przetwarzania PlayStation 5 jest niesamowita, więc kiedy próbujemy opracować nowe mechaniki, które wykorzystają jej pełen potencjał, nie jesteśmy do końca pewni, od czego zacząć – powiedział Nagoshi, jakby zaskoczony potencjałem PS5.
Reżyser dodał: "Najpierw był czas, kiedy grafika uległa poprawie, potem pojawiły się funkcje sieciowe, a teraz chyba można powiedzieć, że jest to powrót do ery „programowalnej”. Uważam, że kolejnymi krokami naprzód są sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.
Takie podobnie, ale jednak inne
Z grubsza, obie konsole, czy to PS5 czy Xbox Scarlett, mają bazować na komponentach marki AMD, i to w takich samych mikroarchitekturach. Zen 2 oraz Navi. Nie oznacza to jednak, że będą identyczne pod względem wydajności. Fakt faktem PlayStation 4 oraz Xbox One również współdzielą procesor Jaguar i grafikę GCN 1.1 – a mimo to dość istotnie od siebie odbiegają.
Sony i Microsoft biorą czynny udział w projekcie układu dla swojej konsoli. Wiele zależy od tego, jak duży czip wybiorą i jak rozwiążą kwestię chłodzenia.