Tani Samsung? Oszustwo, które mami ludzi
Duże przeceny zachęcają do zakupów. Łatwo się jednak naciąć. W internecie codziennie możemy natknąć się na fałszywy sklep, który oferuje doskonałe oferty na sprzęt. Taki zakup nie skończy się dla nas dobrze.
Okres okołoświąteczny to czas, kiedy dokonujemy wielu zakupów. Oszuści co roku starają się to wykorzystać. To w tym czasie często spotykamy się z oszustwami "na paczkę", a także z fałszywymi ofertami sprzedaży. Jedna z nowych kampanii dotyczy marki Samsung.
Jak czytamy w informacji opracowanej przez Cyber Rescue, smartfony Samsung i Xiaomi są jednymi z częściej wybieranych marek telefonów w Polsce. Fakt ten starają się wykorzystać oszuści, którzy przygotowują fałszywe oferty na urządzenia w korzystnej cenie. Tego rodzaju fałszywe sklepy mają kusić przede wszystkim bardzo dużymi przecenami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Sklepy te oferują najczęściej artykuły w bardzo atrakcyjnych cenach – nawet kilkukrotnie niższych niż rynkowe. Zazwyczaj jedyną dostępną metodą płatności jest płatność przy odbiorze, ale warto pamiętać, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie! Często w paczkach znajdują się zupełnie inne produkty, niż zamawialiśmy, a po odebraniu i opłaceniu przesyłki bywa, że jest już za późno na odzyskanie środków – ostrzega Elwira Charmuszko, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.
Jak rozpoznać fałszywy sklep?
Podstawą w przypadku rozpoznawania fałszywych sklepów jest dokładne sprawdzenie adresu witryny. Czasem różni się on od autentycznej strony internetowej pojedynczymi znakami. Cyber Rescue poleca, by sprawdzić też datę witryny i miejsce jej zarejestrowania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z fałszywym sklepem, jeśli witrynę zarejestrowano niedawno, jej lokalizacja wskazuje na kraje azjatyckie.
Warto zweryfikować też regulamin serwisu i dane identyfikacyjne. Jeśli ich brakuje, jest to sygnał, że mamy do czynienia z fałszywym sklepem. Najprostszy sposób na weryfikację danego serwisu to jednak sprawdzenie opinii użytkowników. Należy sprawdzić je w kilku miejscach – oszuści są w stanie wygenerować fałszywe opinie, które mogą zafałszować rzeczywisty obraz.
Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl