UODO przypomina: numery ksiąg wieczystych to dane osobowe
Numery ksiąg wieczystych w praktyce należy traktować jak dane osobowe - przypomina Prezes UODO w stanowisku dotyczącym zakazu ujawniania numerów w serwisie internetowym Geoportal2. Numery ksiąg wieczystych dają bowiem zaskakująco łatwy dostęp do szeregu danych właścicieli.
Numery ksiąg wieczystych pozwalają dowolnemu zainteresowanemu zaskakująco łatwo dotrzeć do szeregu danych o nieruchomości oraz jej właścicielu - przypomina Prezes UODO, przytaczając karę za publikowanie numerów ksiąg w serwisie Geoportal2. W praktyce numery ksiąg wieczystych należy więc traktować z taką samą ostrożnością, jak inne dane osobowe.
Wprowadzenie numeru księgi wieczystej danej nieruchomości do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych - oficjalnego serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości - pozwala bowiem dotrzeć m.in. do imienia, nazwiska, adresu i PESEL-u właściciela, a nawet imion jego rodziców czy szczegółów związanych z zabezpieczeniem hipotecznym.
Odczytanie takich danych przez osobę postronną może prowadzić do szeregu nadużyć, w tym wykorzystania danych choćby podczas realizacji phishingu. Jednym z podstawowych elementów takiego ataku jest bowiem zwiększenie wiarygodności nadawcy - często poprzez posługiwanie się niektórymi autentycznymi danymi ofiary. Pozyskanie numeru dowolnej księgi wieczystej otwiera drogę do odczytania takich informacji o losowych właścicielach nieruchomości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zabezpiecz się - zastrzeż PESEL
Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto między innymi zastrzec PESEL, co można zrobić w serwisie mObywatel lub aplikacji mobilnej. Od tego momentu nikt nie może podszyć się pod danego obywatel podczas wykonywania kluczowych operacji, w tym u notariusza czy w banku na potrzeby zawarcia umowy o pożyczkę. Chcąc samemu zostać obsłużonym, trzeba wcześniej zadbać o odbezpieczenie PESEL-u w bazie.
Niezależnie od tego warto być wyczulonym na wszelkie próby manipulacji oraz phishing, który można spotkać w SMS-ach czy e-mailach. Warto zdawać sobie bowiem sprawę, że atakujący mógł wejść w posiadanie części danych o ofierze z wykorzystaniem publicznych baz danych choćby dzięki numerowi księgi wieczystej i sam fakt, że zna na przykład PESEL danej osoby oraz informacje o adresie jej nieruchomości nie oznacza, że powinien być automatycznie rozmówcą godnym zaufania.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl