ProtonMail dostępny dla wszystkich w przeglądarce i na smartfony
Dotąd aplikacje mobilne były dostępne w oficjalnych sklepach, jednak dostęp do nich był ściśle limitowany. To należy już jednak do przeszłości: na oficjalnej stronie projektu pojawił się już bowiem komunikat o udostępnieniu usługi dla wszystkich, niezależnie od regionu i nic już nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystali z niego także Polacy.
O samym Ochrona prywatności danych i komunikacji. Twórcy usługi wielokrotnie podkreślali swoje szwajcarskie pochodzenie, co ma być gwarantem poufności i solidności. Bardziej istotne są jednak wykorzystywane mechanizmy, które mają zabezpieczyć poufność korespondencji usługi ProtonMaill.
W kwestii kryptografii, Protonmail oferuje szyfrowanie prywatnym kluczem RSA-2048. Do utworzenia konta konieczne jest zatem nie tylko wymyślenie hasła logowania, ale także drugiego, pozwalającego na odszyfrowanie klucza. Ponadto usługa szyfruje także, przynajmniej częściowo, metadane maili i jest w pełni zgodna z implementacją OpenPGP.
Z ProtonMaila można korzystać za darmo, jednak wiąże się to ze sporymi ograniczeniam, o których częściowo już zapomnieliśmy w dobie Gmaila. Skupiając się na bezpieczeństwie danych, Szwajcarzy oferują jedynie 500 MB miejsca na maile. Za miesięczną opłatę w wysokość 5 euro (lub 4 euro, jeśli użytkownik zdecyduje się na roczny abonament) otrzymujemy już jednak 5 GB.
Aplikacje ProtonMaila na Androida i iOS-a można już znaleźć w naszej bazie oprogramowania. Nawet w związku z licznymi ograniczeniami, wśród których, oprócz ograniczonej pojemności, należy wymienić brak obsługi IMAP, ProtonMail może być świetną propozycją dla użytkowników, którzy potrzebują alternatywnej skrzynki do zadań specjalnych.