Przewodnik po Kodi (XBMC). Ustawiamy i ulepszamy popularny odtwarzacz mediów
Zapraszamy do nowej wersji przewodnika po Kodi, dostosowanej do aktualnej wersji 17 Krypton.
19.02.2016 | aktual.: 30.09.2017 12:19
Wolny i otwarty odtwarzacz Kodi (wcześniej XBMC) nie ma dziśpraktycznie konkurencji. Windows Media Center odeszło do lamusa,inne zaś aplikacje tego typu, zaprojektowane z myślą o używaniuna urządzeniach podłączonych do telewizorów (tzw. trzymetrowyinterfejs) nigdy nie zdobyły większej sławy. Na pewnokonkurencji nie pomogło też to, że Kodi dostępne jest dziś napraktycznie każdą popularną platformę, zarówno jako samodzielnaaplikacja jak i niezależny system, czy że posiada ogromny ekosystemtworzonych przez społeczność wtyczek, pozwalających zrobić zodtwarzaczem niemal wszystko. Ilu jednak użytkowników naprawdępotrafi z Kodi zrobić wszystko? Zapraszamy do zapoznania się zprzewodnikiem, który pozwoli Wam bardziej efektywnie i wygodnie korzystać z tego odtwarzacza.
Oczywiście na początku trzeba Kodi mieć. W naszej bazie oprogramowania znajdziecie wersje odtwarzacza na Windowsa i Androida.
Aktywności społeczności dorównać może tylko poziom jejzaawansowania technicznego. Tak to często bywa z projektami OpenSource – przyciągają ludzi, którzy tworzą rozwiązanianiekoniecznie łatwe w odbiorze dla zwykłych użytkownikówkomputerów. Tak jak Kodi jest więc funkcjonalne i elastyczne, takjest też dość trudne w obsłudze, a większość tych, którzy jezainstalowali wykorzystuje jedynie podstawowe jego możliwości.Spróbujmy wyciągnąć z odtwarzacza więcej i dostosować go dopolskich warunków.
Kodi ładnie i po polsku
Domyślny interfejs Kodi jest taki sobie – skórka Confluence,atakujący u dołu ekranu scroller z informacjami o nowych wydaniachprogramu, amerykańskie ustawienia lokalizacji i oczywiscie językangielski. Dostosujmy to do naszych potrzeb.
Pamiętajmy, że po menuporuszać się można nie tylko wskaźnikiem myszki, ale teżklawiaturą. Zastosowanie klawiszy kursora jest chyba oczywiste. Enter tozatwierdzenie, Esc powrót, C otwiera menu kontekstowe, \ (backslash)przełącza między trybem pełnego ekranu i trybem okienkowym (możeto nie działać we wszystkich systemach).
Zacznijmy od języka i lokalizacji. W pasku menu wybieramy pozycjęSYSTEM, a następnie Settings, Appearance i wreszcie International.Klikamy pozycję Language i wybieramy z listy Polish. Kodiautomatycznie przełączy się na język polski, a także ustawiodpowiednie dla naszego kraju ustawienia regionalne. Jeśli chcemyuzyskać większą kontrolę nad programem, przełączmy Poziomustawień w lewym dolnym rogu okna z Podstawowego na Ekspercki. Wtedybędziemy mogli ustawić dodatkowo Kraj strefy czasowej (Poland) iodpowiadające nam ustawienia wyświetlania daty i czasu.
Teraz czas na wyłączenie kanału RSS. W pasku menu wybieramySYSTEM, a następnie Ustawienia | Wygląd | Skóra. W menu odznaczamyopcję Pokazuj strumień nagłówków RSS. Skoro już jesteśmy przyskórce, tu możemy też zmienić ustawienia skórki Confluence, np.ukryć niepotrzebne przyciski z głównego menu, takie jak np. rzadkoużywane Obrazy, czy też pozwolić na wyświetlanie innego niżdomyślne tła. Niezłym źródłem zdjęć, które możemywykorzystać w tym celu, jest serwis InterfaceLIFT.
O ile jednak Confluence jest bardzo dopracowaną skórką, niekażdemu może się podobać. Zmiana jest łatwa – klikając pozycjęSkóra otwieramy okno dialogowe, dające możliwość pobraniadodatkowych skórek z repozytorium (pobierz więcej). Naszym zdaniemwarte uwagi są szczególnie Aeon Nox (pozwalajaca naspersonalizowanie menu i ustawienie widoku bibliotek), Amber (którądocenią wszyscy ci, którzy korzystają ze słabych komputerków,takich jak Raspberry Pi 1) oraz Mimic, przynosząca płaskiewzornictwo i spore możliwości konfiguracyjne.
Na tym etapie warto sobie jeszcze skonfigurować ustawienia stacjipogodowej. W menu SYSTEM | Ustawienia | Pogoda wybieramy Serwisinformacji pogodowych. Domyślnie nie ma żadnego, ale klikającPobierz więcej w oknie dialogowym możemy wybrać np. OpenWeatherMapExtended. Po zainstalowaniu tej wtyczki pozostaje w Ustawieniachwskazać lokalizację (np. Wroclaw – podajemy tu nazwy miejscowościbez polskich znaków) i ewentualnie włączyć takie funkcje jakpobieranie map pogody czy pokazywanie współrzędnych.
Biblioteki mediów
Siłą Kodi jest możliwość wygodnego dostępu do mediów zróżnych źródeł – plików lokalnych i zdalnych oraz streamingu,zarówno z sieci lokalnej jak i Internetu. Zestawienie bibliotekimediów pozwoli wygodnie je nam przeglądać.
Z menu głównego wybieramy w tym celu WIDEO, a następnie Pliki |Dodaj źródło wideo. W oknie dialogowym kliknięcie przyciskuPrzeglądaj otworzy listę dostępnych źródeł lokalnych izdalnych. Po wybraniu folderu, w którym przechowywane są pliki zmediami, należy kliknąć OK i podać nazwę zasobu (np. Filmy). Pododaniu źródła, będziemy mogli wykorzystać bardzo użytecznenarzędzie – ekstraktor.
Po ustawieniu rodzaju mediów (filmy, seriale, teledyski)ekstraktor automatycznie przypisze on naszym mediom właściwe nazwy,dodając plakatową grafikę, zwiastuny z YouTube i oceny z serwisówfilmowych, takich jak IMDb. Jeśli filmy przechowywane są woddzielnych katalogach, warto włączyć opcję Nazwa folderu jakopodstawa szukania oraz Uwzględniaj podfoldery.
Operacja może trochę potrwać, ale efekt jest spektakularny. Odtej pory w menu głównym pod pozycją WIDEO zobaczymy Bibliotekę, wsamym zaś głównym menu pojawi się pozycja o nazwie takiej jaknasza biblioteka (np. FILMY), z własnym submenu, pozwalającymprzeglądać zawartość biblioteki według ostatnio dodanychpozycji, tytułu, gatunku, lat, a nawet obsady.
Widok biblioteki można dostosować w ramach tego, co oferujeskórka. W wypadku Confluence możemy zmienić go przez lewy panel(wysuwa go kliknięcie w widoczną z lewej krawędzi zakładkę lubnaciśnięcie lewego kursora) – do wyboru mamy rozmaite widokiinformacyjne (O mediach) i agregujące (lista, miniatura, kolejkaplakatów). Dodatkowe zmiany możemy wprowadzić z poziomu ustawieńsystemowych: SYSTEM | Wideo | Biblioteka – możemy tu np. wymusićgrupowanie filmów w serie (np. Terminator 1, 2, 3, 4, itd.) czyukryć widoki kategorii (kliknięcie w głównym menu skierujebezpośrednio do widoku wszystkich pozycji sortowanych po tytułach).
Oficjalne dodatki
Nieprzebrane wręcz zasoby kryją się za dodatkami, którezamieniają serwisy internetowe w źródła mediów dla Kodi,zastępując przy tym ich autorskie, niespójne interfejsy spójnymwyglądem tego odtwarzacza. Zainstalowanie podstawowych dodatków,obecnych w podstawowym repozytorium jest bardzo proste.
W głównym menu zarówno WIDEO jak i MUZYKA pozwalają z submenuwybrać pozycję Dodatki. Klikając ją przechodzimy do ekranuPobierz więcej, którego kliknięcie otworzy listę ponad trzystuoficjalnie wspieranych dodatków wideo. W większości wypadkówzainstalowanie dodatku sprowadza się do wybrania jego nazwy i woknie dialogowym kliknięcia Zainstaluj. Kodi automatycznie pobierzei aktywuje wtyczkę.
Wiele wtyczek ma jednak swoje dodatkowe opcje konfiguracyjne.Wybierzemy je we wspomnianym oknie dialogowym kliknięciem wKonfiguruj. W wielu wypadkach tam właśnie podamy nasze danelogowania do serwisów lub dostosujemy odpowiadający nam widok.
Z tych oficjalnych wtyczek godne polecenia są:
- YouTube (wiadomo co),
- Vimeo (filmy krótkometrażowe i teledyski),
- SyFy (seriale Sci-Fi),
- Classic Cinema (stare filmy),
- HD-Trailers (zwiastuny filmowe),
- Internet Archive (zasoby archiwalne Sieci),
- Khan Academy (edukacja)
- NASA (astronautyka i kosmos)
- VEVO (teledyski popularnych wykonawców)
- Vice (kultura alternatywna)
- TVP.pl VOD (programy, seriale i filmy Telewizji Polskiej).
Do tegoznajdziecie w oficjalnym repozytorium setki kanałów poświęconychnewsom z różnych stron świata, programy kulinarne, artystyczne,serwisy ze śmiesznymi filmikami i spiskowymi teoriami – ofertajest bogata… choć trzeba przyznać, że wcale nie te wspomnianepowyżej dodatki cieszą się największym zainteresowaniem. Bytrafić do oficjalnego repozytorium, nie wystarczy spełnić wymogówjakości. Znajdują się tam tylko takie dodatki, które są „czyste”pod względem ochrony praw autorskich, wykluczono także pornografię.
Użytkownicy Kodi nie lubią być jednak ograniczani, więc odsamego praktycznie początku projektu, gdy jeszcze znany był on jakoXBMC, rozwijają niezależne dodatki, dostępne poprzez niezależnerepozytoria.
Uwaga: Znajdujące się w nich dodatki mogą (choć nie muszą)być awaryjne, mogą pozwalać na dostęp do nielicencjonowanychstreamingów czy rozrywki dla dorosłych – w każdym raziekorzysta się z nich wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Addon Installer – sklep dla Kodi
Najwygodniejszy dostęp do pełnych zasobów dodatków dla Kodiuzyskamy poprzez dodatek Addon Installer, który wprowadza do tegoodtwarzacza coś na kształt sklepu z aplikacjami (oczywiście nie matu żadnych płatności). Jego instalacja jest jednak dośćskomplikowana, omówimy ją więc krok po kroku.
Z głównego menu wybieramy SYSTEM i wskazujemy na Menedżerplików. Tam klikamy Dodaj źródło, i w oknie dialogowym wybieramypierwszą ścieżkę, oznaczoną jako <Brak>. Wpisujemy tam (wrazie potrzeby korzystając z klawiatury ekranowej) adreshttp://fusion.tvaddons.ag, następnie klikając Gotowe. W poluWprowadź nazwę tego źródła mediów wpisujemy fusion (i klikamyGotowe na ekranowej klawiaturze).
Jak widać, w panelach menedżera plików pojawiło się noweźródło o nazwie fusion. Teraz wracamy do głównego ekranu iwybieramy w SYSTEM | Ustawienia pozycję Dodatki. Tam klikamyZainstaluj z pliku zip. W wysuniętym panelu dialogowym plikówzobaczymy zasób o nazwie fusion. Z niego będziemy mogli instalowaćswoje dodatki. Wybieramy więc katalog start-here, a następniedodatek noszący nazwę plugin.program.addoninstaller-(numer).zip. Ponaciśnięciu Enter należy chwilę poczekać i wrócić do ekranugłównego.
Teraz z menu głównego wybierzemy PROGRAMY – będzie tam jużobecny przynajmniej AddOn Installer, a możliwe że i inne programikiKodi. Uruchamiając go kliknięciem za pierwszym razem zobaczymygenerowanie bazy danych, potem zaś pojawi się widok instalatora.Interfejs jest nieco toporny, ot zbiór kafelków, przez któremożemy wyszukiwać dodatki, przeglądać dodatki polecane, wybieraćdodatki z określonej kategorii czy zmieniać ustawienia instalatora.
W ustawieniach instalatora możemy włączyć m.in. wyświetlanie normalnienieobecnego (a przecież sądząc z zapytań w Google – pożądanego)kafelka z dodatkami „dla dorosłych”.
Instalacja dodatków jest przez AddOn Installera w pełnizautomatyzowana – po wskazaniu tego, co nas interesuje, pobieranesą i instalowane dodatkowe repozytoria i zależności. W ten sposóbzainteresowani nieoficjalnymi dodatkami mogą dostać tak popularnedodatki jak 1Channel, SportsDevil, Navi-X, czy następca sławnegoGenesisa, dodatek Exodus. Niektóre z tych dodatków, takie jakNavi-X, są praktycznie niezależnymi aplikacjami wewnątrz Kodi,inne w pełni się integrują z interfejsem odtwarzacza.
Poszukujący typowo polskich dodatków powinni zajrzeć do WorldSection – obecnie Addon Installer udostępnia dwa polskierepozytoria. Reggs to przede wszystkim polskie stacje radiowe iFilmweb, SD-XBMC zawiera m.in. odtwarzacz muzyczny Chomikuj iNapisy24. Nie jest tego wiele, polska społeczność stworzyłaznacznie więcej rozszerzeń do XBMC/Kodi. Gdzie ich szukać?
Samodzielne zarządzanie dodatkami
Jeśli zasoby AddOn Installera nie wystarczą, pozostajeinteresujące repozytoria instalować samodzielnie. Pokażemy to naprzykładzie jednego z najpopularniejszych polskich repo, MrKnow.Na stronie projektu znajdziemy plik repository.filmkodi.com.zip.Zapisujemy go na dysk, a następnie instalujemy w systemie, wchodzącz głównego menu do SYSTEM | Ustawienia | Dodatki, gdzie wybieramyZainstaluj z pliku zip. Wykorzystując panel dialogowy dla plikówznajdujemy zapisany plik, naciskamy Enter – i to wszystko.
Aby włączyć dodatki z repozytorium, wracamy do SYSTEM |Ustawienia | Dodatki, wybieramy Zainstaluj z repozytorium, wskazujemyna Filmkodi.com repostitory | Wtyczki wideo i tam klikamy np. FilmyOnline. W ten sposób uzyskujemy dostęp m.in. do TVN Playera czyprzeglądarki zasobów Wrzuta.pl.
Uwaga, w wielu wypadkach dodatek ten będzie wymagałzaktualizowania biblioteki librtmp, możemy to najprościej zrobićklikając żółty link Aktualizuj LIBRTMP i wybierając z listysystem na którym działa Kodi (32- i 64-bitowy Linux, Windows, AppleTV, Raspberry Pi, czy też Android na procesorach ARM).
Jeśli z jakiegoś powodu dodatek nie działa jak należy (a takczęsto jest w wypadku tych nieoficjalnych), możemy go wyłączyćlub odinstalować. W tym celu klikamy na nazwie dodatku prawymprzyciskiem myszy (lub naciskamy C na klawiaturze) i z menukontekstowego wybieramy pozycję O dodatku. W ten sposób dostaniemydostęp do funkcji aktualizacji, wyłączenia lub odinstalowania.
Napisy do filmów
Jak automatycznie pobierać napisy do materiałów wideo?Oczywiście potrzeba do tego dodatku. Do tej pory wspominaliśmyjedynie o obsłudze serwisów wideo, ale inne serwisy działają wKodi w ten sam sposób. Wystarczy odwiedzić SYSTEM | Ustawienia |Zainstaluj z repozytorium | Wszystkie repozytoria | Napisy – i tamwybrać pożądanego dostawcę. Najlepiej w naszych warunkach spisująsię Napiprojekt, OpenSubtitles.org i Napisy24.
Po ich zainstalowaniu należy odwiedzić SYSTEM | Ustawienia |Wideo | Napisy – wybierzemy sobie tam Preferowany język napisów(np. Polish), ustalimy w jakich językach chcemy pobierać napisy(Pobieraj napisy w językach – Polish, English, German, czy co ktotam lubi), i ustawimy wykorzystywane fonty, ich rozmiar, pozycję ikolor.
Lepsza jakość obrazu
Domyślnie Kodi stara się wykorzystać wbudowane mechanizmysprzętowej akceleracji wideo, by odciążyć system. Jeśli jednakchcecie uzyskać lepszą jakość wideo, można zmusić program dowykorzystania software'owego renderera, który potrafi o wielewięcej, szczególnie przy odtwarzaniu mediów niższejrozdzielczości.
Uwaga – to coś dla użytkowników procesorów i5czy i7, na komputerkach z ARM lepiej tego nie próbować.
Wybieramy SYSTEM | Ustawienia | Wideo | Akceleracja. Jeśliustawienia są na poziomie eksperckim, można w pozycji Metodarenderowania ustawić Zaawansowane shadery, a następnie odznaczyć pozycjęDopuszczaj sprzętową akcelerację. Następnie podczas odtwarzaniawideo należy kliknąć ikonkę rolki filmowej (ustawienia obrazu) itam zaznaczyć Przetwarzanie wideo, a następnie wybrać z listymetody skalowania wideo. Trudno wskazać najlepszą, to kwestia gustu, warte uwagi są jednak Lanczos2 i Spline36. Przy oglądaniu wideo niskiej rozdzielczości warto ustawić też Usuwanie przeplotu na Aktywne. Co ustawić w polu Metoda usuwania przeplotu? Tu też musicie poeksperymentować, polecamy jednak wypróbowanie opcji Blend oraz Programowe miskowanie. Na końcu trzebajeszcze tylko kliknąć Ustaw jako domyślne dla wszystkich wideo.
To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej – z Kodimożemy znacznie więcej. W następnym artykule z tej seriiprzyjrzymy się kolejnym ciekawym funkcjonalnościom, jak ioptymalizacją programu za pomocą ustawień ukrytych w plikuadvancedsettings.xml.