Rząd dostarcza lektury szkolne w e‑bookach na Lektury.gov.pl
Dostęp do lektur szkolnych został znacznie ułatwiony dzięki projektowi Wolne Lektury. Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji po paru latach podchwyciły pomysł i przygotowały portal Lektury.gov.pl, gdzie znajdziemy zestaw lektur szkolnych do czytania i słuchania oraz aplikację.
Na stronie znajdziemy obecnie 725 pozycji, dostarczonych przez projekt Wolne Lektury, Finę, Nexto i Legimi, które przygotowało także aplikację. Wszystkie zgromadzone materiały są dostępne za darmo.
Książki można czytać w przeglądarce lub na dowolnym urządzeniu. Można pobrać plik z e-bookiem w formacie EPUB, MOBI lub PDF do czytania offline lub zainstalować aplikację dla Androida, która da nam dostęp do wszystkich pozycji.
Aplikacją do obsługi lektur jest klient Legimi, z którego można korzystać po założeniu konta lub zalogowaniu na konto Legimi, jeśli już je posiadamy. Konto nie musi mieć opłaconego abonamentu, byśmy mieli dostęp do lektur szkolnych. To właśnie tu dostępne są wspomniane wyżej audiobooki. Co ciekawe, w przeciwieństwie do klasycznego abonamentu Legimi, do czytania lektur można korzystać z jednego konta na dowolnej liczbie urządzeń.
Dla osób, które korzystają już z abonamentu Legimi, szukanie lektur może być problematyczne, jeśli zostały wydane przez różne wydawnictwa. To darmowe wydanie wcale nie musi znajdować się na początku listy.
Swoje posunięcie ministerstwa uzasadniają tym, że według badań NASK ponad 30% nastolatków pozostaje online całą dobę, niezależnie od miejsca pobytu, a ponad 93% codziennie w domu korzysta z Internetu. Warto więc udostępnić im lektury tak, by mieli do nich łatwy dostęp. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Cyfryzacji, aż 98% gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat posiada dostęp do Internetu. W 90% z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a prawie 77% dzieci korzysta z Internetu w celach związanych z edukacją.