Screeny Free – świetny program do zrzutów ekranu teraz także w darmowej wersji
Windows 10 nie przyniósł żadnych istotnych ulepszeń w bardzocodziennej funkcji systemowego pulpitu – robienia zrzutów ekranu.Można więc być pewnym, że niezależne narzędzia do screenshotówbędą cieszyły się jeszcze długo sporą popularnością. Takimwartym uwagi narzędziem jest Screeny Free, który zadebiutował w naszej bazie oprogramowania – możliwości mogą mu pozazdrościć nietylko systemowe „zrzucacze ekranu”, ale i narzędziakonkurencyjne, takie jak np. SnagIt.
17.01.2017 22:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Właściwie trudno powiedzieć,czego ten program nie potrafi. Zrzuty całego ekranu jak i aktywnegookna to oczywistość, możemy jednak też zrobić zrzut narysowanegokształtu (prostokąty, okręgi, ręcznie zakreślone powierzchnie),całej zawartości przewijalnych okien (np. przeglądarki), strukturmenu, kontrolek Windowsa czy okien konsoli – zarówno bezpośrednio,jak i z określonym opóźnieniem.
Tak przechwycony obraz możezostać potraktowany filtrami, które dodadzą ramki, podpisy, znakiwodne, cienie i inne pożądane efekty. Jeśli to nie wystarczy, tomożna skorzystać z wbudowanego edytora, w którym nałożymyrozmaite strzałki, znaki specjalne i kliparty, by wzbogacić opisczy zwrócić uwagę odbiorcy na istotne elementy.
Po przygotowaniu zrzutu łatwoprzychodzi go wyeksportować do obrazka (PNG, GIF lub JPG) czydokumentu PDF, wysłać jako załącznik, otworzyć w domyślnejaplikacji, wkleić do dokumentów Microsoft Office czy wydrukować.
Screeny pomoże też wprzygotowaniu screencastów – zakładka Video daje dostęp domechanizmów nagrywania zawartości ekranu czy okna (wraz zdźwiękiem), ale to nie wszystko, można skorzystać też zwbudowanej interaktywnej tablicy, by stworzyć na niej własnąprezentację, łączoną z nagraniem akcji na ekranie. Stworzona wten sposób prezentacja może zostać zapisana do AVI, z określonymiprzez użytkownika ustawieniami kompresji, bitrate i rozdzielczości.
To dopracowane i udane narzędziema dwie wady. Pierwsza to licencja – darmowa wersja Free jestdarmowa tylko do zastosowań niekomercyjnych. Druga to kwestiatłumaczenia interfejsu. Instalator startuje po niemiecku, jeśliktoś chce, może przełączyć go na angielski lub kilka innychjęzyków (nie ma wśród nich polskiego). Nawet wówczas jednakwyświetla licencję programu po niemiecku, więc jeśli ktoś niezna języka Goethego, to nie wie, na co właśnie się zgodził. Pouruchomieniu też wszędzie wyłazi niemiecki. Jeden przycisk Back,drugi Weiter.
Jeśli chcecie zastosowaćScreeny do celów zawodowych, to zgodnie z licencją należy do tegosięgnąć po wersję Pro. Kosztuje 95,50 zł i daje dodatkowomożliwość zapisywania wideo w formatach WMV, SWF i FLV, orazzapisywania projektów z edytora graficznego.
Screeny Free znajdziecie w naszejbazie oprogramowania na Windowsa – instalator „waży” ok. 25MB, uruchomimy go nawet na XP.