System operacyjny Huawei Hongmeng doczekał się własnej strony internetowej (aktualizacja)
System operacyjny Huawei Hongmeng, zapowiedziany przez chińskiego producenta po otrzymaniu blokady handlowej ze strony USA, nabiera kształtu – a przynajmniej widać, że firma z Shenzhen bierze się za jego kampanię reklamową. Oto ruszyła oficjalna strona internetowa projektu.
Włodarze Huawei wielokrotnie podkreślali, że zależy im na dobrej współpracy z podmiotami amerykańskimi przy wdrażaniu systemów takich jak Android czy Windows, ale informowali też jasno o rozwijaniu w pełni własnościowej alternatywy. Jak czytamy na hmxt.org, oficjalnej stronie systemu Huawei, Hongmeng powstaje od 2012 roku.
Ma trafić nie tylko do smartfonów i tabletów, ale także komputerów, a nawet samochodów i wszystkich gadżetów ubieralnych, na przykład smartwatchy i opasek sportowych. Jednocześnie zachowa przy tym, według producenta, całkowitą kompatybilność z Androidem.
Ark, czyli otwartoźródłowy kompilator Hongmenga
Niemniej Huawei dodaje, że w sierpniu udostępni dedykowany kompilator Ark, który pozwoli zwiększyć wydajność aplikacji firm trzecich o nawet 60 proc. Co ciekawe, Ark będzie kompatybilny również z Androidem i tam rzekomo również przyniesie wzrost wydajności, choć zapewne tylko na urządzeniach z czipami Kirin – bo cała koncepcja opiera się na "lepszym wykorzystaniu kodu maszynowego".
Zwolenników idei open source powinien ucieszyć fakt, że Huawei nie zamierza zamykać kodu. Już teraz deklaruje, że kompilator zostanie opublikowany jako otwartoźródłowy i poszukuje entuzjastów chętnych do współpracy przy przenoszeniu i tworzeniu aplikacji.
Wciąż jednak bez szczegółowej dokumentacji
Na nieszczęście zainteresowanych, zakładki dotyczące funkcji i dokumentacji Hongmenga nie są uzupełnione. Jest tylko informacja o oczekiwaniu na premierę. Mimo wszystko widać jak na dłoni, że Huawei traktuje projekt własnościowego systemu z coraz większą powagą. Nam pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty ich prac.
Pamiętając, że Hongmeng w przypadku istniejących obecnie urządzeń, sprzedawanych z Androidem czy Windowsem, posłuży jedynie za alternatywę. Domyślnie napędzi zaś przyszły sprzęt.
Aktualizacja 29.06.2019; 11:30: Huawei poinformował, że strona hmxt.org nie jest ich dziełem. Nie wiedzą też, kto i dlaczego ją stworzył. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.