Teraz założysz profil zaufany bez posiadania konta w banku. I bez wychodzenia z domu

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o uruchomieniu tymczasowego profilu zaufanego, bez potrzeby posiadania konta w banku. Teraz sprawy urzędowe załatwisz nie wychodząc z domu. Jednak tylko przez trzy miesiące. Wnioski o założenie tymczasowego profilu można już składać.

Swoją tożsamość potwierdzimy za pośrednictwem wideorozmowy /Fot. Arkadiusz Stando
Swoją tożsamość potwierdzimy za pośrednictwem wideorozmowy /Fot. Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando

W związku z sytuacją panująca w kraju i ryzykiem wiążącym się z wychodzeniem z domu, Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło na 3 miesiące poluzować przepisy. Brak konta w banku zmusza wielu obywateli do załatwiania spraw urzędowych bezpośrednio w tych miejscach. A to kłóci się z podstawowymi zasadami dbania o zdrowie.

Wedle dotychczasowych kryteriów, konto zakładamy na stronie www.pz.gov.pl, potwierdzając swoje dane za pośrednictwem informacji posiadanych przez nasz bank. Druga możliwość wymaga wypełnienia wniosku na stronie www.pz.gov.pl, a następnie wizyty w punkcie potwierdzającym. W całej Polsce jest ich ponad 1500. Wśród nich wymienia się urzędy gmin, starostwa powiatowe, poczty, oddziały ZUS czy NFZ.

Jak założyć profil zaufany bez konta w banku?

  • Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – dodaje szef MC.

Na portalu www.gov.pl wybieramy e-usługę "Załóż profil zaufany", a w niej – tymczasowy profil zaufany. Klikamy przycisk "Załóż tymczasowy profil zaufany". Następnie wybieramy bezpieczny login i hasło - najlepiej, żeby nie były to dane, z których korzystaliśmy już wcześniej do logowania w innym serwisie. Nie należy stosować także haseł oczywistych, czyli mających coś wspólnego z datą urodzenia, imieniem, nazwiskiem itp.

Następnie zostajemy poproszeni o podanie pierwszego i ewentualnie drugiego imienia, nazwiska i numeru PESEL. Dalej podajemy dane kontaktowe oraz umawiamy się na wideorozmowę. Termin i porę dnia wybieramy sami. Po potwierdzeniu informacji otrzymamy dwie wiadomości e-mail, na wskazany wcześniej adres.

Obydwie stanowią potwierdzenie założenia tymczasowego profilu zaufanego, przy czym należy zwrócić uwagę na drugą - potwierdzenie wysłania wniosku. Zawiera ona numer wniosku, który będzie potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem. Nie należy go też nikomu innemu zdradzać.

Oto jak będzie wyglądała videorozmowa:

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (69)