Test Linksys Velop – domowa sieć siatkowa ze wsparciem MU‑MIMO

Router sieciowy Linksys Velop to urządzenie, które może pomóc zamienić duży dom w obszar Wi-Fi, z siecią która szybko dostarcza dane do każdego zakątka.Możliwe jest to dzięki zastosowaniu technologii Whole Home Mesh Wi-FI. Co to oznacza?Użycie wielu nadajników sygnału pozwala na doskonałe pokrycie zasięgiem. Trzyzakresowy system (1×2.4 GHz + 2×5 GHz) zapewnia lepsze pokrycie zasięgiem w przeciwieństwie do systemów dwuzakresowych, gdzie prędkość może spadać nawet o połowę. Częstotliwość pracy 2.4/5 GHz (Tri-Band) dynamicznie zmienia się, dzięki czemu rozsyła silny sygnał bez opóźnień czy buforowania.

Test Linksys Velop – domowa sieć siatkowa ze wsparciem MU-MIMO
Krzysztof Hukałowicz

08.11.2017 | aktual.: 14.02.2018 15:53

Obraz

Modularny system Velop działa jako jedna sieć, a w dodatku stale wyszukuje podłączonych urządzeń, dzięki czemu można bez problemu poruszać się po całym domu będąc podłączonym cały czas do jednej sieci. Konfiguracja sieci jest niezwykle prosta. Wystarczy pobrać aplikację Linksys, w wersji dla Androida oraz iOS, następnie podłączyć system do modemu lub routera, ustawić nazwę oraz hasło sieci oraz rozmieścić moduły w odpowiednich miejscach.

Linksys Velop: The Only Whole-Home Mesh Wi-Fi Solution

Co w zestawie?

Testowany zestaw z 2 jednostkami kosztuje około 1800zł, z których każe może działać jako router w trybie hosta lub jako „satelita”. Dostępne są również wersje z jednym modułem (ok. 1000 zł) oraz trzema (niecałe 2500 zł). Na pierwszy rzut oka nie są to przystępne ceny. Każdy moduł, według Linksys, jest w stanie zapewnić zasięg ok. 185 metrów kwadratowych. W środku pudełka znajdziemy, oprócz podstawy, czyli 2 urządzeń, także jeden przewód Ethernet do połączenia z routerem, 2 zasilacze, uproszczoną instrukcję oraz wydrukowaną dokumentację, która wyjaśnia, jak łączą się urządzenia Velop i jak najlepiej je wykorzystać.

Obraz

System Velop jest trójzakresowy, tworząc pojedynczą sieć 2,4 GHz i dwie sieci 5 GHz. Velop dynamicznie przełącza się pomiędzy pasmami 5 GHz (jeden służy do komunikacji między modułami) w celu optymalizacji prędkości połączenia, co zwiększa jeszcze większą przepustowość bezprzewodową. Dodatkowo wspierana jest technika MU-MIMO, co pozwala jeszcze usprawnić działanie sieci.

Maksymalny teoretyczny transfer przy użyciu 2.4 GHz to 400 Mb/s, a dla każdego pasma 5 GHz po 867 Mb/s, co daje łącznie 2134 Mb/s, więc więc w sporym zaokrągleniu w górę reklamowane przez Linksys 2200.

Obraz

Każdy moduł posiada radio ZigBee (Silicon Labs EM3581) do sterowania urządzeniami domowej automatyki, ale wciąż jest ono nieaktywne, Linksys podobno pracuje nad jego włączeniem. Każda z „satelit” posiada 4-rdzeniowy procesor ARM taktowany z częstotliwością 710 MHz oraz pamięć RAM/ROM 512MB/4GB. Wykorzystany chip Wi-Fi to Qualcomm IPQ4019 plus QCA 9886 dla kanału zwrotnego danych.

Bardziej od strony programowej – możliwe jest ustawienie kontroli rodzicielskiej (np. ograniczenie dostępu do danych stron dla dzieci), ustawienie priorytetów podłączonych urządzeń (komputer przed tabletem, czy konsolą), czy stworzenie sieci dla gościa, bez hasła ale i również dostępu do zasobów podstawowej „pajęczyny”.

Wygląd

Design modułów Linksys Velop jest minimalistyczny. Wysokość to 185 mm, a pozostałe dwa wymiary wynoszą po 79 mm. Jedna uwaga: z racji wagi modułów (niecałe 0.5 kg) należy unikać miejsc często uczęszczanych, gdyż dość łatwo można je strącić.

Obraz

Linksys zadbał o to, by sprzęt był dobrze wentylowany, do czego służy duża liczba otworów na obudowie. Od spodu znajdują się po 2 gniazda Gigabit Ethernet (jeden z nich używany do podłączenia do routera/modemu, a drugi np. do urządzeń pamięci masowej lub do drugiego Velop), złącze zasilania oraz przyciski włączania i resetu. Brakuje niestety portu USB, więc nie można ustawić drukarki lokalnej. Taki sposób ułożenia złączy pozwala na to, by kable były schludnie ułożone, jednakże niemożliwy jest montaż na ścianie.Velop posiada pojedynczą diodę na górze, która świeci na niebiesko, gdy wszystko działa poprawnie. LED świeci na żółto, gdy jednostka straci kontakt, lub na czerwono, gdy nie ma połączenia internetowego.

Instalacja

Konfiguracja jest banalna. Służy do tego aplikacja Linksys, w wersji dla Androida oraz iOS. Możliwe jest też konfigurowanie w przeglądarce: pulpit umożliwia dostęp do ustawień systemu Velop nawet wtedy, gdy połączenie z Internetem jest wyłączone, wystarczy podłączyć laptop do urządzenia Velop za pomocą kabla Ethernet. Niestety proces inicjalizacji musi być wykonany za pośrednictwem aplikacji.

Moduł Velop podłącza się do modemu/routera, ustawia nazwę oraz hasło sieci, by na koniec rozmieścić „satelity” po domu.Firmware jest aktualizowany automatycznie, ustawiony na środek nocy, aczkolwiek przy pierwszym uruchomieniu proces też się włącza, co dodaje 5-10 minut do włączenia zestawu (dając łącznie około pół godziny).

Testy

Każdy z modułów to trójzakresowy router dual-stream (2x2) ze wsparciem MU-MIMO. Ich testów dokonywałem zarówno w 55 metrowym mieszkaniu (bardziej w celu weryfikacji działania, a nie pomiarów prędkości), jak i 120 metrowym, piętrowym domu. Satelity rozmieściłem po jednym na każdym z poziomów, na ich środku.Przepustowość mierzona była za pomocą LAN Speed Test, używając laptopa podłączonego przewodowo do pierwszego modułu a drugi przy użyciu Wi-Fi w lokacjach testowych.

Obraz

Osiągana prędkość to mniej więcej 300 Mb/s, więc wynik zadowalający, jednak poniżej spodziewanego. Z ciekawości sprawdziłem osiągi przy użyciu jednego modułu i nie były już tak satysfakcjonujące. [img=wifi2]Wyniki podczas używania na krótkim dystansie robią wrażenie. Im jednak dalej od „źródła” (10 metrów i dalej) robi się już niestety odczuwalnie gorzej. Warto jednak zaznaczyć, że wtedy nadajnik i odbiornik separowały 2 ściany i sufit. Ustawiając poszczególny moduły warto starać się, by odległości pomiędzy nimi były w granicach 5-7 metrów, w celu osiągnięcia optymalnych osiągów sieci.[img=wifi3]

Podsumowanie

Linksys Velop jest po prostu ładny, łatwy w instalacji a jego osiągi są dobre. Obietnica szybkiego i stabilnego Wi-Fi w domu jest dotrzymana. Nie ma potrzeby ustawiania nowych sieci, oraz haseł, czy martwienia się przełączaniem pomiędzy sygnałami. Brakuje jednak części bardziej zaawansowanych ustawień, użycie aplikacji mobilnej spowalnia cały proces instalacji.

Dużym minusem jest na pewno cena, co na pewno będzie dużą przeszkodą w osiągnięciu popularności w naszym kraju. Urządzenia Velop wyposażone są w trzyletnią gwarancję

Plusy
  • połączenie pomiędzy urządzeniami
  • dobra przepustowość do średniego dystansu
  • MU-MIMO
  • 3 lata gwarancji i dobre wsparcie techniczne
Minusy
  • Nierówne wyniki podczas testów
  • brak USB
  • cena, cena i jeszcze raz cena

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)