Unia Europejska zbuduje bazę danych biometrycznych 350 mln osób

W Unii Europejskiej powstanie gigantyczna baza danych biometrycznych, identyfikujących obywateli krajów należących do wspólnoty i wielu innych. Bazę będzie można przeszukiwać w celu kontroli granic, śledzenia migracji i egzekwowania prawa.

Parlament Europejski przyjął zasady działania CIR (Getty / Anton Novoderezhkin)
Parlament Europejski przyjął zasady działania CIR (Getty / Anton Novoderezhkin)

25.04.2019 18:19

Parlament Europejski w głosowaniu 15 kwietnia zatwierdził projekt, który połączy kilka systemów bezpieczeństwa. W ten sposób powstanie gigantyczna baza danych biometrycznych pod nazwą Common Identity Repository (CIR), zawierająca dane 350 milionów osób. Nie musimy się obawiać, że wszyscy obywatele UE zostaną zaciągnięci do urzędu, gdzie pobrane zostaną odciski palców. Dane będą pochodzić z istniejących już baz policyjnych i związanych z biometrycznymi dokumentami. Z czasem baza będzie rosnąć naturalnie.

Jakie dane zbiera UE?

W założeniach CIR będzie zbierać informacje o tożsamości (imię, nazwisko, data urodzenia, numer paszportu i tym podobne) oraz odciski palców i skany twarzy. Informacje z różnych źródeł zostaną ujednolicone i przygotowane do przeszukiwania przez uprawnione osoby. Będą to funkcjonariusze służb granicznych, śledczych i strzegących prawa.

Podstawowym zadaniem CIR jest ułatwienie pracy funkcjonariuszom różnych jednostek policyjnych i wojskowych. Dzięki możliwości łączenia się z jedną bazą różne jednostki będą miały lepszy dostęp do kompleksowych danych, łatwiejsza będzie wymiana i wyszukiwanie. Ponadto łatwiej będzie utrzymać kontrolę nad tymi informacjami i zadbać o ich bezpieczeństwo. Europarlamen obiecuje zachować ścisłą kontrolę dostępu do tych danych i odpowiednie zabezpieczenia.

[wppl= 2035443]Do CIR włączone zostaną dane pochodzące z Schengen Information System, bazy Eurodac, Visa Information System (VIS) i trzech nowszych nowych: Europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS-TCN) z 2012 roku, Entry/Exit System (EES) i systemie informacji o podróży oraz zezwoleniach na podróż (ETIAS), uszczelniającym granice od 2018 roku.

Schemat wymiany danych w CIR
Schemat wymiany danych w CIR

Głosowanie zostało podzielone na dwie części. Zasady dla kontroli granicznych i ruchu międzynarodowego zostały przegłosowane większością 511 do 123 głosów. Prawo dla policji i wymiaru sprawiedliwości zostało przyjęte większością 510 do 130 głosów, tak samo, jak zasady obowiązujące przy udzielaniu azylu i migracji.

Z tej drogi nie da się zawrócić

W Unii Europejskiej powstanie baza danych biometrycznych, rozmiarem ustępująca jedynie chińskiej i indyjskiej. Plany jej utworzenia są znane od 2018 roku, a krytycy ostrzegają, że po jej uruchomieniu nie będzie już odwrotu. W oczach obrońców prywatności baza CIR jest scentralizowanym narzędziem kontroli poruszania się, nawet jeśli osoba nie popełnia wykroczeń i nie była karana.

Być może lepiej by było, gdyby bazy policyjne, graniczne i wydanych wiz pozostały oddzielne. CIR umożliwi śledzenie podróżnych, którzy nie mają kroniki kryminalnej. Stąd już tylko krok do reglamentowania dostępu do internetu.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)