W 2016 koniec wideo z YouTube? W USA i Niemczech złożono pozew o naruszenie kluczowego patentu

Oglądając klipy wideo z YouTube korzystamy albo z kodeka H.264,albo VP8. Pierwszy z nich jest własnościowym, ale powszechnielicencjonowanym rozwiązaniem, drugi jest otwarty i udostępniany zadarmo każdemu zainteresowanemu. Trudno byłoby sobie wyobrazićwspółczesny Internet bez tych kodeków, lecz taki właśnieInternet obiecuje nam amerykańska firma Max Sound Corporation. Żądaona, by Google zaprzestało strumieniowania wideo przez YouTube, jakrównież sprzedaży urządzeń, które na strumieniowanie wideopozwalają.

W 2016 koniec wideo z YouTube? W USA i Niemczech złożono pozew o naruszenie kluczowego patentu

11.06.2015 15:56

Całą sprawę można byłoby zbagatelizować jako jeden z wieluprzypadków patentowego trollingu, gdyby nie kilka szczegółów. MaxSound Corporation jest otóż posiadaczem ważnego na całym świecieeuropejskiego patentu EP2 026 277, dotyczącego *systemów i metod zoptymalizowanejtransmisji *danych. Został onprzyznany w 2012 roku brytyjskiej firmie Vedanti Systems Ltd –i zdaniem Max Sound Corporation opisane w nim rozwiązania znalazłysię w jakiś sposób w kodekach VP8 i H.264.

Obraz

Jesienią zeszłego roku do sądu dystryktowego dla PółnocnejKalifornii wpłynął pozew złożony przez Max Sound Corporation iVedanti Systems Ltd, w którym Google, oraz należąca do Googlespółka On2 Technologies zostały oskarżone o naruszenieamerykańskiego patentu 7974 339 związanego ze strumieniowaniem wideo i audio, poprzezwykorzystanie chronionych nimi rozwiązań w praktycznie wszystkichich produktach. Na liście znalazły się nie tylko VP8, VP9, WebMczy YouTube, ale też Dysk Google, Google Play, Google TV, Android,Chromebook, Google Maps, Google Earth i Google+. Sama firma Max SoundCorporation oferuje aplikację do strumieniowania muzyki MAX-D HD ijest licencjobiorcą rozwiązania Vedanti.

Do rozstrzygnięcia sprawy w Ameryce zostało jeszcze trochęczasu, ale nie czekając na wynik, Max Sound Corporation rozpoczęłoanalogiczne działania w Europie. Do sądu okręgowego (Amtsgericht)w Mannheim (Niemcy, Badenia-Wirtembergia) wpłynął pozew, w którymfirma ta domaga się zaprzestania streamingu wideo w VP8 i H.264 izakończenia sprzedaży urządzeń korzystających z tych kodeków, wtym smartfonów Nexus i dongli Chromecast. Ustalono już terminrozprawy na 8 grudnia 2015 roku. Wyrok powinien zapaść kilkatygodni później.

Nie ma się tu z czego śmiać – w zeszłym roku Max SoundCorporation i Vedanti Systems wygrały przed innym niemieckim sądemw sprawie dotyczącej tego samego patentu, uniemożliwiając w tensposób chińskiej firmie Shenzhen KTC Technology Co. Ltd orazfrancuskiej Pact Informatique S.A. przedstawienie swoich androidowychsmartfonów i tabletów na targach Internationale Funkausstellung wBerlinie. Warto wspomnieć, że Google przeczuwało już możliweproblemy, w 2010 roku próbowało przejąć Vedanti Systems z jegopatentowym portfolio, niestety nic z tego nie wyszło.

Czy faktycznie może dojść do sytuacji, w której YouTubezamilknie – tego nie wiemy. Zapewne Google będzie starało sięrozwiązać sprawę polubownie. Opisane powyżej pozwy po raz kolejnyjednak pokazują, jak istotnym aspektem IT stało się dziś prawopatentowe, nierzadko wykorzystywane do ataków nie tylko na małefirmy, ale też na największych potentatów branży.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)