Wine 2.0 już gotowe: Office 2013, Photoshop CC 2017 i liczne nowe gry ruszą na Linuksie

Po ponad roku prac, dziesiątkach wydań beta i sześciu wydaniachkandydackich, Wine – które nie jest emulatorem – doczekało sięfinalnej wersji 2.0. To świetna wiadomość dla tych wszystkich,którzy chcieliby uciec ze świata Windowsa, ale trzyma ich przy„okienkach” konkretne oprogramowanie. Nowe Wine, przynoszącełącznie ponad 6600 zmian w zakresie obsługi tekstu, fontów,grafiki 2D i 3D, interfejsu użytkownika, dźwięku i sieci, pozwalabowiem na uruchamianie na Linuksie i macOS-ie m.in. pakietu MicrosoftOffice 2013 oraz wielu gier wykorzystujących DirectX 11.

Wine 2.0 już gotowe: Office 2013, Photoshop CC 2017 i liczne nowe gry ruszą na Linuksie

Chętnych do grania na Linuksie ucieszą znaczne postępy wodtworzeniu bibliotek graficznych Microsoftu – zaimplementowanychzostało kilkanaście nowych funkcji Direct3D 10 i 11, rozszerzonolistę rozpoznawanych kart graficznych, upodobniono układ pamięciwideo na tekstury do tego z Windowsa, naprawiono implementacjęantialiasingu i wprowadzono asynchroniczne ładowanie danych. Towciąż nie jest pełna implementacja DirectX 11, ale na pewno listawspieranych gier znacznie się wydłuży. Korzystających zdżojstików czy innych takich gamingowych akcesoriów ucieszyulepszenie odwzorowywania przycisków i działania efektu forcefeedback.

W dziedzinie grafiki 2D powinniśmy zauważyć sporeprzyspieszenie rysowania okien, bitmap i elementów interfejsu, zasprawą optymalizacji silnika DIB i wykorzystania Direct2D. Pojawiłosię wsparcie dla wysokich rozdzielczości (HiDPI), w tym poprawneskalowanie elementów interfejsu i obsługa nietypowychrozdzielczości ekranowych. W zakresie tekstu i fontów Wine 2.0 toprzede wszystkim implementacja kolejnych funkcji DirectWrite (m.in.rysowanie podkreśleń czy kolorowanie fontów), ale też osadzaniefontów w plikach PDF czy możliwość generowania wytłuszczonychglifów dla bitmapowych fontów.

W kwestii dźwięku dostaliśmy przede wszystkim wsparcie dlaGStreamera 1.0, oraz obsługę miksowania z audio 5.1 i 4.1 do stereoprzez DirectSound, zaś jeśli chodzi o interfejs użytkownika – toprzepisano na nowo obsługę schowka, ulepszając kopiowanie iwklejanie HTML, lepiej też działa przeciąganie i upuszczanie. Wtrybie desktopowym pasek zadań wyświetla już uruchomione aplikacjei pozwala na przełączanie między nimi. Jeśli chodzi o sprawysieciowe, to poprawiono wydajność JavaScriptu, podniesiono wersjęsilnika Gecko do tego z Firefoksa 47 i co najważniejsze,zaimplementowano microsoftowe Web Services API, wraz ze wsparciem dlawywołań SOAP. To właśnie pozwala na aktywację pakietu MicrosoftOffice 2013.

Z pełnym dziennikiem zmian możecie zapoznać się na stronieprojektu, a jeśli chcecie zainstalować Wine 2.0 na Ubuntu 16.04LTS lub dystrybucjach pochodnych, to możecie zrobić to, korzystającz oficjalnego repozytorium PPA. Dodajemy je do listy repozytoriówpoleceniem sudo add-apt-repository ppa:wine/wine-builds, a następniewydajemy polecenie sudo apt-get update && sudo apt-getinstall wine-staging.

Listę oprogramowania z Windowsa, która zaczęła działać wWine 2.0, można sprawdzić w bazieWineHQ. Pojawiły się na niej m.in. takie pozycje jak DOOM 3:BFG Edition, Final Fantasy XI Online, The Binding of Isaac: Rebirth,czy The Elder Scrolls V: Skyrim (wszystkie ze wsparciem na poziomiePlatinum), a także DOOM 2016, Star Wars: The Old Republic,SolidWorks, czy Adobe Photoshop CC 2017 (ze wsparciem na poziomieGold).

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (265)