Wolne Oprogramowanie
21.11.2019 | aktual.: 22.11.2019 14:13
Zakładając, że autorzy wpisu na Wikipedii mają rację, termin "wolne oprogramowanie" narodził się w okolicy lat 80. Jeszcze chwila i WO stuknie zacna czterdziestka! Nie czekając na okrągłe urodziny, spójrzmy, jak naprawdę wolne jest wolne oprogramowanie. Obiecuję, że nie będę przynudzał!
Wygląda na to, że wyjątkowo wolnym oprogramowaniem jest Ubuntu 19.10, które od dłuższego czasu gości na moim komputerze. Jest to twór urągający dobrym praktykom tworzenia interfejsu użytkownika, ale niektórzy twierdzą, że jak coś jest za darmo, to nie można tego krytykować ani zaglądać temu w zęby. No, chyba że zgłosiło się wcześniej buga albo samemu dopisało pacza na kernela. Jeśli nie, to często trzeba się mierzyć z epitetami pod swoim adresem.
Problemy z cerą na bok, zobaczmy czy wolne oprogramowanie jest naprawdę wolne i jak wolność nowiutkiego Ubuntu ma się do niewoli starego zmurszałego Windowsa 10 zainstalowanego... ho ho, już ze trzy lata temu.
Geekbench
Oto jak XPS 15 9560 sprawuje się pod kontrolą Ubuntu 19.10 i Windows 10. Obydwa systemy w pełni zaktualizowane.
Ubuntu 19.10
Tutaj znajdziecie szczegółowe rezultaty osiągnięte na XPS działającego pod kontrolą Ubuntu 19.10.
Windows 10
Tutaj znajdziecie szczegółowe rezultaty osiągnięte na XPS działającego pod kontrolą Windows 10.
Omówienie rezultatów
Okazuje się, że w przypadku Linuksa, określenie "wolny" nie oznacza tylko wolności w dysponowaniu oprogramowaniem. W teście "Single-Core" Windows 10 był szybszy od Ubuntu aż o 20,5%, a w "Multi-Core" o 12,7%. Często podobne różnice obserwujemy pomiędzy poprzednimi i obecnymi generacjami CPU.
Jak "wolne" są linuksowe przeglądarki, mogliście przeczytać w innym wpisie. Nie zaprzeczają temu nawet najbardziej zatwardziali użytkownicy Linuksa. Oczywiście przeglądarki internetowe i UIX to nie jedyne pola, na których Linux daje ciała.
Zobaczmy jak wyniki benchmarków i ogólną kondycję Linuksa na desktopie komentują znane i cenione w wolnym świecie postacie:
Trudno dyskutować z tak wymowną i jednoznaczną opinią. Jeśli to was nie przekonuje, spójrzcie jeszcze raz na wyniki benchmarków, lub przeprowadźcie je sami. Ahoj!
Aktualizacja
Po przeczytaniu komentarza sugerującego, że znowu coś popsułem, postanowiłem dać Ubuntu siedemdziesiątą dziewiątą szansę i przyjrzałem się całej sytuacji nieco dokładniej. Okazuje się, że to nie ja obniżam taktowanie CPU, to zegar (ale tylko pod Ubuntu) cały czas trzyma bazową częstotliwość! Nawet Turbo udało im się popsuć :‑). To by było na tyle jeśli chodzi o rzekome nierówne warunki testów.