Zamknięte szkoły przez koronawirus? Wartościowe kanały na YouTubie (nie tylko) dla uczniów

YouTube to nie tylko niewyczerpane źródło rozrywki. Odpowiednio wykorzystany jest fenomenalną pomocą naukową. Kiedy szkoły są zamknięte z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, YouTube może się okazać świetny wsparciem dla dzieci i młodzieży, które muszą pozostawać w domu. Nie brak tam przystępnie prowadzonych lekcji i interesujących wykładów, które można oglądać godzinami, a wiedza sama wpada do głowy w międzyczasie.

YouTube pomaga w nauce (Janine Schmitz/Photothek Getty Images)
YouTube pomaga w nauce (Janine Schmitz/Photothek Getty Images)

Szkoła nie jest idealna - wiemy to wszyscy. Nawet obecność na wszystkich lekcjach nie gwarantuje, że uda się opanować cały materiał. To bardzo trudne w klasie liczącej ponad 30 osób. Dlatego przygotowałam krótką listę wartościowych kanałów dla uczniów starszych klas i wszystkich zainteresowanych powtórką. Teraz kiedy wielu z nas przymusowo musi siedzieć w domu, może to być też świetna alternatywa dla seriali i filmów o epidemiach ;)

Zacznę od matematyki. Zawsze była moim ulubionym przedmiotem, ale wielu uczniów uważa ją za przedmiot bardzo trudny. Lekcje nie zawsze wystarczają, by zrozumieć, dlaczego należy postępować w dany sposób i skąd się dana metoda wzięła. Wiele zagadnień i pochodzenie wzorów zostało wyjaśnionych w filmach na YouTubie, do których oglądania zachęcam nie tylko uczniów. Świat matematyki jest niezwykle interesujący, choć bardzo abstrakcyjny.

Archipelag matematyki – lekcje prosto z Politechniki Warszawskiej

Kanał Archipelag Matematyki był prowadzony przez wykładowców Politechniki Warszawskiej, wystąpili na nim też pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego. Znajdziemy na nim wyjaśnienia wielu zagadnień, od funkcji kwadratowych i procentów po kolorowanie grafów i metody dowodzenia. Świetnym uzupełnieniem praktycznej wiedzy są biografie najsławniejszych matematyków, o których nie usłyszymy w szkole. Na przystawkę proponuję krótki film o Stanisławie Ulamie, który pracował przy projekcie Manhattan, w wyniku którego USA stworzyło bombę atomową.

Stanisław Ulam - biografia

Kanał nie jest obecnie prowadzony, ale to nie ujmuje wartości dostępnym tam materiałom.

Khan Academy po polsku – nauka różnych przedmiotów za darmo

Matematyka jest potężnym narzędziem w rękach fizyków, chemików i ekonomistów. Mieszankę zagadnień z różnych nauk ścisłych możesz poznać na świetnym kanale Khan Academy. W tworzeniu filmów brali udział polscy nauczyciele, wykładowcy uczelni wyższych i pracownicy Polskiej Akademii Nauk. Oto jeden z przykładów – lekcja o dodawaniu liczb wielocyfrowych bez użycia kalkulatora.

Dodawanie liczb wielocyfrowych: 48029+233930

Być może już słyszałeś nazwę Khan Academy – to organizacja non-profit, tworząca i udostępniająca darmowe materiały edukacyjne w różnych językach. Na jej stronie znajdziesz pełne kursy matematyki, fizyki, chemii, ekonomii, nauk humanistycznych oraz informatyki. To doskonałe miejsce, by uzupełniać wiedzę albo zrobić sobie powtórkę, nawet jeśli aktualnie nie uczęszczasz do żadnej szkoły.

Khan Academy ma też aplikację mobilną, dzięki czemu możesz uczyć się w dowolnym miejscu.

Aksolotl – szybka powtórka z biologii i chemii

Czasami żałuję, że po maturze wybrałam informatykę, a nie biologię. Jeśli chcesz zrobić sobie powtórkę przed sprawdzianem lub uzupełnić wiedzę o zagadnienia, które nie zostały poruszone w szkole, polecam relatywnie młody kanał Aksolotl. Są na nim krótkie lekcje, aczkolwiek autor eksperymentuje także z dłuższymi materiałami.

82. Układ limfatyczny

Moim zdaniem ten kanał nadaje się bardziej do słuchania niż do oglądania. Powód? W filmach jest bardzo mało ilustracji.

Jeśli jednak lubisz słuchać, spodoba ci się również kanał Medyczne Korepetycje, prowadzony przez Dominika Mureckiego – lekarza z wykształcenia i nauczyciela z zamiłowania. Dostępne tam filmy to po prostu podcasty z krótkimi lekcjami.

RockYourEnglish – angielski dla lubiących rocka

W dzisiejszych czasach dość trudno żyć bez znajomości języka angielskiego, a w mojej pracy jest on niezbędny. Dlatego na mojej liście nie mogło zabraknąć kanału z lekcjami angielskiego… z klasykami rocka. RockYourEnglish jest prowadzony na luzie, a życiowe przykłady konstrukcji gramatycznych pochodzą z największych hitów takich zespołów, jak Queen, The Beatles, The Doors i wielu innych.

Some/any/no | ROCK YOUR ENGLISH #94

Moim zdaniem nie ma lepszego sposobu na zapamiętywanie konstrukcji gramatycznych niż kojarzenie ich z dobrze znanymi utworami. Stosuję tę metodę od liceum i jeszcze mnie nie zawiodła.

Nauka. To Lubię – tego nie dowiesz się w szkole

Pora wyjść poza standardowy program nauczania szkół. Kanał Nauka. To Lubię jest doskonałym miejscem, by poszerzyć horyzonty i odnaleźć się w prawdziwym życiu. Część filmów to interesujące i widowiskowe eksperymenty chemiczne, których raczej nie zobaczycie na lekcjach.

Ponadto fizyk jądrowy Tomasz Rożek komentuje bieżące wydarzenia i tłumaczy na nim między innymi, dlaczego reklamy suplementów diety to oszustwo, co jest nie tak z serialem Czarnobyl, jak fałszywe informacje "otoczyły" pożary lasów w Amazonii oraz co wylało się do Wisły z oczyszczalni Czajka.

Co wpływa do Wisły?

Cenię ten kanał przede wszystkim za trzeźwe podejście do rzeczywistości i rzeczowe argumenty.

Uwaga! Naukowy Bełkot – fachowe obalanie mitów

Na koniec chcę przedstawić jeszcze jeden kanał, na którym prezentowane są naukowe ciekawostki, wyjaśniane bieżące wydarzenia i popularne mity. Uwaga! Naukowy Bełkot pomoże ci odróżnić oszustwa i domysły od badań naukowych, przedstawiających twarde dowody. Świetnie zaprezentowane zostały przekłamania i jawne oszustwa, mające przekonać ludzi o szkodliwości telefonii komórkowej, a w szczególności łączności w standardzie 5G.

5G i telefony komórkowe - czy są dla nas zagrożeniem?

Takich filmów jest więcej. Na kanale znajdziesz także filmy o efekcie placebo, chorobach psychicznych, żywności ekologicznej, feromonach i wulkanach. Jeśli lubisz materiały obalające mity, ten kanał na pewno ci się spodoba.

Masz swój ulubiony kanał edukacyjny? Podziel się nim w komentarzu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (86)