Zarobki programistów w Polsce nadal rosną. No Fluff Jobs podsumowuje 2019 rok

Średnie zarobki programistów w Polsce stale rosną. Jak wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs podsumowującego 2019 rok, mediana wzrosła o 4 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wynosi 12,5 tys. złotych. Najlepsi specjaliści zarabiają nawet ponad 30 tysięcy brutto, a najczęściej poszukiwanymi ekspertami są znawcy języków Java i JavaScript.

Programiści w Polsce wciąż zarabiają świetnie, fot. Pixabay
Programiści w Polsce wciąż zarabiają świetnie, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

10.02.2020 17:47

Opisywany raport podsumowuje szereg zagadnień związanych z zatrudnieniem w sektorze IT w Polsce. Ze statystyk dowiadujemy się na przykład, że ponad połowa specjalistów współpracuje w oparciu o umowę B2B, a tylko 38 proc. ma umowę o pracę. Pracodawcy kuszą głównie prywatną opieką zdrowotną, kartą sportową, uczestnictwem w międzynarodowych projektach i budżetem szkoleniowym, a ponad połowa ogłoszeń o pracę to oferty dla midów.

Wynagrodzenia ekspertów IT w podziale na miasta, źródło: raport No Fluff Jobs.
Wynagrodzenia ekspertów IT w podziale na miasta, źródło: raport No Fluff Jobs.

Z badania wynika, że w Warszawie juniorzy na umowie o pracę zarabiają najczęściej przynajmniej 4900 złotych, zaś seniorzy – prawie 15 tysięcy. Mediana maksymalnych zarobków w stolicy w przypadku umowy B2B to dla seniora 20 tysięcy, czyli tylko 800 złotych więcej niż w przypadku pracy zdalnej. Najmniej z takim doświadczeniem można zarobić na Śląsku – mediana wynosi tu 18400 złotych.

Jak wynika z analizy, początkujący w sektorze IT zarobią najwięcej, jeśli wyspecjalizują się w C++, Node oraz Angularze. Z innych statystyk wynika jednak, że większość juniorów aplikuje na stanowiska wymagające wiedzy w zakresie Reacta czy Javy. Najmniejszą popularnością cieszy się Kotlin i Swift – stosunkowo nowe technologie związane z oprogramowaniem mobilnym.

Pełny raport No Fluff Jobs i jeszcze więcej statystyk można pobrać w formie pliku PDF.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)