Zintegrowana grafika Intela lepsza niż 80% kart graficznych? Nowe Iris Pro 6200 bije rekordy wydajności
Niemal dokładnie wraz z premierą nowych APU Carizzo od AMD,Intel odświeżył swoją linię procesorów Core 5. generacji. NoweBroadwelle-H dla komputerów desktopowych i laptopów, wyposażone sąw nową zintegrowaną grafikę Iris Pro i obiecują dwukrotniewiększą wydajność w obciążeniach 3D niż modele dotychczasowe,a także nawet o 95% większą sprawność w multimediach. Jak głosipodpis na jednym ze slajdów Chipzilli, zintegrowana grafika Irisdorównywać ma wydajności 80% dostępnych na rynku samodzielnychkart graficznych.
03.06.2015 11:30
Przyjrzyjmy się całej linii. Broadwelle-H to pięć modeli dladesktopów i pięć dla laptopów, z sugerowanymi cenami detalicznymiod 244 dolarów (Core i5-5575R – cztery rdzenie, bezHyperThreadingu, zegar 2,8 GHz, 4 MB cache L3 i TDP 65 W) do 623dolarów (Core i7-5950HQ, cztery rdzenie, HyperThreading, zegar 2,9GHz, 6 MB cache L3 i TDP 47 W). Wszystkie te czipy zawierajązintegrowaną grafikę Iris Pro 6200, która obiecuje, jakwspomniano, zaskakująco wysoką wydajność… nie za darmo jednak,i nie tylko o pieniądze tu chodzi. Uwazny czytelnik, patrząc naponiższą tabelkę, zauważy o ile wzrosło TDP czipu w porównaniudo Broadwelli bez Iris Pro – mobilne układy będą wymagałyporządnego chłodzenia, są zaprojektowane na aż 47 W, o 32 Wwięcej niż ich odpowiedniki ze słabszą grafiką.
Za sprawą przejścia na proces 14 nm, Intel zdołał pomieścićw Iris Pro 6200 aż 48 jednostek wykonawczych, ułożonych w dwóchwarstwach, na które składają się teraz trzy podwarstwy.1,4-krotny wzrost liczby jednostek wykonawczych, taktowanych zegaremod 300 do 1150 MHz, przekładać się ma na nawet 140% wzrostwydajności w niektórych obciążeniach GPU. Do tego dochodząkorzyści z wykorzystania 128 MB szybkiej pamięci eDRAM,umieszczonej za współdzieloną pamięcią podręczną L3 na własnejmagistrali i taktowanej własnym zegarem (do 1800 MHz). Przepustowośćtego bloku pamięci ma sięgać 57 GB/s.
Zmiany zaszły też w specjalizowanych blokach do przetwarzaniamediów. Wspomagany rdzeniami graficznymi dekoder wideo potrafizapewnić obsługę wideo HEVC do 4K w 30FPS oraz VP9 do 4K w 24 FPS.W połączeniu z rdzeniami CPU, cały układ jednak powinien poradzićsobie z 4K w 60 FPS. Niestety kontroler wideo nie obsługuje HDMI2.0, wskutek czego jeśli nie mamy DisplayPorta 1.2 w telewizorze czymonitorze, to jesteśmy ograniczeni do HDMI 1.4, z jego maksymalnymodświeżaniem 24 Hz w ultrawysokiej rozdzielczości. Znacznie lepiejza to wygląda transkodowanie wideo, które nowe specjalizowanejednostki VQE w IrisPro przyspieszyły o nawet 40%.
Czy zintegrowana grafika Intela faktycznie jednak może zastąpić80% współczesnych kart graficznych? To stwierdzenie wydaje sięprzesadą, ale jak na zintegrowaną grafikę Iris Pro 6200 radzisobie świetnie. Pierwsze benchmarki pokazują ogromny wzrostwydajności w grach. W benchmarku Bioshock Infinite (FullHD, niskieustawienia), Intel Core i7 5775C pokonał AMD A10-7850K stosunkiem89,1 do 59,7 FPS. Sęk w tym, że sugerowana cena układu Intela to366 dolarów, tymczasem na Amazonie wspomniany model APU kosztuje 130dolarów.
Nie do końca też wiadomo, co zrobić z tymi nowymiBroadwellami-H. Na pewno trafią do drogich, wydajnych laptopów, alepo stronie desktopów raczej niewielu zdecyduje się na ich zakup.Jeśli ktoś ma już płytę główną LGA1150, to pewnie ma na niejprzynajmniej Haswella. Jeśli ktoś zaś chce grać na takimsprzęcie, to raczej zamiast wymieniać CPU (czy też możenależałoby powiedzieć już… intelowe APU?), dokupi wydajnąsamodzielną kartę graficzną. A jeśli ktoś ma starszy sprzęt, topewnie raczej poczeka na premierę procesorów Skylake, do którychtrzeba będzie sobie już kupić nową płytę główną i nowepamięci DDR4.