Zostałeś na Facebooku? Firefox pozwala go bezpieczniej przeglądać

Zamieszanie wokół Facebooka w wyniku ostatniej afery z Cambridge Analytica wykorzystują wszyscy i każdy robi to na swój sposób. Dla wielu jest to świetna okazja, by wreszcie pożegnać się z serwisem, usuwając konto w myśl akcji #deletefacebook, ale nie wszyscy chcą podchodzić do sprawy aż tak przewrotnie.

Zostałeś na Facebooku? Firefox pozwala go bezpieczniej przeglądać
Oskar Ziomek

Dla tych, którzy z serwisu nadal korzystają, ale chcieliby zrobić coś, by czuć się w nim bezpieczniej, Mozilla przygotowała oficjalny dodatek do Firefoksa, kontener pozwalający przeglądać Facebooka w izolacji – Facebook Container. Idea jest tutaj bardzo prosta. Użytkownik w standardowy sposób odwiedza serwis Facebook, aby przejrzeć dostępne w nim treści, ale pod maską Firefox uruchamia stronę portalu w izolowanym środowisku. Kontener zapewnia, że dane, które są tam gromadzone nie zostaną uzupełnione o kolejne informacje z innych przeglądanych przez nas witryn.

A to jest możliwe, gdy z tego rodzaju zabezpieczenia nie skorzystamy – Facebook stara się bowiem wiązać naszą aktywność w Sieci z kontem użytkownika, o ile jesteśmy zalogowani, a serwisy, które odwiedzamy oferują na przykład opcję lajkowania treści, czy komentowania publikacji podpisując się własnym nazwiskiem z Facebooka.

O działaniu dodatku informuje wyłącznie niebieska nazwa Facebook na końcu paska adresu.
O działaniu dodatku informuje wyłącznie niebieska nazwa Facebook na końcu paska adresu.

Choć w tym przypadku skutki uboczne zastosowania kontenera dla Facebooka wydają się oczywiste, warto dla jasności doprecyzować, jak całość działa. Otóż w założeniu cała nasza aktywność związana z Facebookiem uruchamiana jest w owym izolowanym środowisku, ale już poza nim nie jesteśmy zalogowanymi użytkownikami Facebooka, nawet jeśli otwieramy link do innej witryny z poziomu portalu społecznościowego. Dlatego też, choć jest to naturalną konsekwencją i w tym przypadku działaniem w zasadzie pożądanym, logowanie danymi Facebooka na dowolnej innej witrynie czy też wspomniane lajkowanie treści po prostu nie będzie działać poprawnie.

Na koniec warto jeszcze uzmysłowić sobie, że zastosowanie kontenera dla Facebooka nie jest gwarancją absolutnego bezpieczeństwa w zakresie zbieranych przez portal informacji. To oczywiście duży krok do przodu, który odcina serwis od wiadomości o naszej aktywności poza nim, ale nadal dysponuje on wszystkimi informacjami, które udostępniamy bezpośrednio właśnie na Facebooku. Jak zwykle ostatecznym zabezpieczeniem pozostaje więc po prostu zdrowy rozsądek.

Wszyscy użytkownicy Facebooka i Firefoksa mogą natomiast skorzystać z opisywanego kontenera już teraz. Wystarczy zainstalować dodatek – nie jest przy tym potrzebna żadna konfiguracja. Rozszerzenie Facebook Container jest dostępne do pobrania za pośrednictwem naszego katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)