Adobe eksperymentuje ze strumieniowaniem Photoshopa. Co dalej z lokalnymi instalacjami?
Microsoft wielokrotnie w swoich kampaniach reklamowychskierowanych przeciwko chromebookom podkreślał, że to w zasadzietylko zabawki, nie nadające się do poważnej pracy, nie ma bowiemdla nich poważnego oprogramowania. Nie mogło być inaczej, skoroprzez większość swojej historii system Google Chrome OS skazanybył na aplikacje webowe o możliwościach raczej ograniczonych. Dziśsię to zmienia. Chromebooki mogą już uruchamiać niektóreaplikacjeAndroida, a teraz, jak ogłosiło Adobe, będzie można na nichuruchomić Photoshopa.
Nie ma co się cieszyć jednak tą zapowiedzią, gdyż wyglądaona raczej na zapowiedź niezbyt ciekawych zmian dla użytkownikówoprogramowania Adobe. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym jestPhotoshop dla Chrome OS-a. Na pewno nie jest on aplikacją webową,nie jest on też jednak aplikacją skompilowaną dla Native Clienta,uruchamianą podobnie jak QuickOffice.To bardziej coś przypominającego streaming aplikacji do klientaCitriksa. Google opisuje to następująco: ta wersja Photoshopajest zaprojektowana tak, by działać z chmury bezpośrednio na twoimchromebooku. Jest zawsze aktualna i w pełni powiązana z DyskiemGoogle, więc nie trzeba pobierać ani ponownie wgrywać plików –po prostu zapisz swoje dzieła bezpośrednio z Photoshopa do chmury.
Więcej dowiemysię od Adobe. Program działa w zwirtualizowanym środowisku,udostępniając swój interfejs w przeglądarce (oprócz chromebookówwspierane jest Chrome w wersji min.35 na Windows). Udostępniana takwersja beta nie daje możliwości wykorzystania akceleracji przezGPU, nie obsługuje też drukarek czy skanerów – ale w wersjifinalnej ma się to zmienić.
Uruchamiany w ten sposób Photoshop niema jakichś wielkich wymagań sprzętowych, wystarczyć ma procesorporównywalny do (sic!) Pentium 4 i 512 MB RAM. Także i wymaganiasieciowe są skromne, przynajmniej jak na kraje Pierwszego Świata –przynajmniej 5 Mbit/s, z opóżnieniami do 250 ms. Głównymograniczeniem na dziś jest dostępność, ze strumieniowanegoPhotoshopa mogą póki co korzystać jedynie amerykańscy nabywcychromebooków z sektora edukacyjnego, którzy mają zarazem wykupionyabonament w Adobe Creative Cloud.
Adobe informuje, że docelowo w tensposób udostępnione mają zostać wszystkie aplikacje z CreativeCloud, a Photoshop jest wprowadzany pilotażowo. Zapewnia przy tym,że jego aplikacje wciąż będzie można pobierać i instalowaćlokalnie na komputerach z Windows czy Makach. To pocieszające –ale pozostaje pytanie, jak długo jeszcze? Gdy w 2013 roku po razpierwszy pojawiły się informacje,że Adobe chce skończyć ze sprzedażą pudełkowych wersji swojegooprogramowania, przechodząc całkowicie na ich dzierżawienieużytkownikom, zaczęto też spekulować, że tylko ograniczeniatechniczne powstrzymują Adobe przez całkowitym przeniesieniemswojego oprogramowania do chmury.
Wyjaśnienie to nie było bezpodstawne– nawet w erze wydajnych połączeń LTE i światłowodów, wciążsieciowe strumieniowanie aplikacji nie umywa się do tego, co dajejej lokalne zainstalowanie (nie mówiąc już o tym, co dzieje się,gdy Sieci akurat zabraknie). Gdy jednak ORBX we współpracy zMozillą pokazałco można osiągnąć w dziedzinie strumieniowania aplikacjibezpośrednio do przeglądarek, Adobe pilnie się temu przyglądało.Dla software'owego lidera strumieniowanie oprogramowania to bowiemwielka szansa na ostateczne pokonanie piratów. Obecnierozpowszechniane przez Creative Cloud wersje Photoshopa czyIllustratora szybko zostały złamane przez crackerów.Oprogramowania dostępnego tylko jako interaktywny strumień danychdo przeglądarki nie złamie nikt. Dostępne tylko w modeluabonamentowym dla płacących regularnie użytkowników aplikacjestaną się stałym, pewnym źródłem dochodu dla producenta – niebędzie takiej sytuacji jak dziś, gdy wciąż wielu grafikówkorzysta np. z Photoshopa CS2 w swojej pracy i ani myśli o kupowaniuabonamentu, skoro starsza wersja narzędzia spełnia wszystkie ichpotrzeby.