AI jako prawnik? Maszynowa inteligencja Ross zajmie się obsługą prawną bankructw
Jaka jest różnica między inteligentnym prawnikiem a sztucznieinteligentnym prawnikiem? Pomijając wszystkie złośliwe dowcipy,można powiedzieć śmiało, że ten drugi jest po prostuwydajniejszy. Tak przynajmniej uważa kancelaria prawna Baker &Hostetler, która ogłosiła, że właśnie zatrudniła sztucznąinteligencję firmy IBM. AI o imieniu „Ross”, działające nabazie kognitywnego superkomputera IBM Watson, zajmować się maobsługą prawną spraw dotyczących bankructwa. Do tej pory działnad tym pracujący zatrudniał niemal 50 osób.
Ross, pierwszy na świecie sztuczny prawnik, zostałzaprojektowany tak, by czytać i rozumieć literaturę prawną,odpowiadać na pytania jej dotyczące, formułować hipotezy,prowadzić badania na zlecony temat i udzielać eksperckichodpowiedzi, popartych cytatami z materiałów źródłowych. Wszystkoto w zwykłym języku angielskim, w interakcji z ludźmiprzeprowadzanej w czasie rzeczywistym. Twórcy Rossa podkreślają,że ich sztuczny prawnik uczy się, a zdobyte doświadczenia czyniągo szybszym i skuteczniejszym.
Wykorzystanie Rossa w kancelarii prawnej znacząco przyspieszapracę ludzkich radców i adwokatów, pozwalając szybko ograniczyćzbiór istotnej literatury do jedynie najważniejszych pozycji – wprawie precedensowym czasem przecież trzeba zbadać tysiąceorzeczeń sądowych. Ross jest także na bieżąco z tym, co siędzieje w amerykańskim prawie, pozwalając też wychwycić najnowszesprawy, związane ze sprawą klienta kancelarii, w której pracuje.
Partnerzy Baker & Hostetler, którzy korzystają z Rossa odpierwszych dni po jego udostępnieniu, podkreślają,że ich zdaniem kognitywne maszyny i inne formy sztucznejinteligencji mogą tylko ulepszyć dostarczane klientom usługi.Ważne w tej dziedzinie by być pierwszym, zdobyć doświadczenie wwykorzystaniu inteligentnych asystentów zanim zrobią to inni. Ainni długo czekać nie będą – twórcy Rossa twierdzą, żepodpisali już umowy z wieloma innymi kancelariami, które niebawempublicznie się tym pochwalą.