Android 4.5 (lub 5.0) może utrudnić uruchamianie aplikacji jako root
Nadchodząca wersja Androida może w znaczący sposób utrudnić, a nawet uniemożliwić działanie aplikacji wymagających praw roota. Wprowadzone niedawno zmiany w kodzie źródłowym są tego potwierdzeniem.
24.01.2014 | aktual.: 24.01.2014 18:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Holenderski deweloper Jorrit Jongma, bardziej znany jako Chainfire, twórca takich aplikacji jak SuperSU lub TriangleAway, ostrzegł o potencjalnym zagrożeniu w jednym ze swoich wpisów na Google+. Według programisty, który jest niekwestionowanym autorytetem w tej dziedzinie, zastosowane zmiany uniemożliwią uruchamianie plików binarnych z partycji /data przez aplikację wykorzystującą roota. W obecnej chwili aplikacje te dokonują modyfikacji pliku na partycji danych i dalej wykonują polecenia jako root. Po zmianach proponowanym przez Google niemożliwym stanie się modyfikowanie partycji systemowej, nawet w przypadku obecności biblioteki su w systemie.
Chainfire twierdzi, że nie ma uniwersalnego rozwiązania tego problemu i metoda wykorzystana w jednej aplikacji może nie działać w drugiej. Wynika z tego, że spora część aplikacji będzie wymagała uaktualnienia, jednak starsze programy mogą przestać działać. Chainfire uaktualnił jednak swoją aplikację SuperSU, która jest w stanie poradzić sobie z potencjalnymi zmianami.
Zmiany zostały wprowadzone do głównej gałęzi Androida i można je zweryfikować przeglądając ten i ten commit. Na szczęście nie zapowiedziano jeszcze nowego Androida w wersji 4.5 lub 5.0 i bardzo możliwe, że do tego czasu zmiany zostaną wycofane.
Ruch Google należy interpretować jako próbę jeszcze większego zabezpieczenia platformy. Odbywa się to jednak kosztem bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy wykorzystywali prawa roota np. do robienia kopii zapasowych programem Titanium Backup.