Android 7.1 przyniósł koniec odinstalowywania aplikacji bez wyraźnego potwierdzenia
Najnowszy Android, wersja Nougat, ma wciąż znikomy udział w rynku, ale mimo to liczba użytkowników tego systemu stale się zwiększa. Na jaw wychodzi więc coraz więcej ciekawostek z nim związanych. Jedną z nowości względem poprzednich edycji systemu okazuje się sposób deinstalacji programów – począwszy od Androida 7.1, użytkownik będzie musiał ręcznie potwierdzić usuwanie każdej aplikacji.
Co za tym idzie, aby pozbyć się niechcianych programów, nie będziemy już mogli równie łatwo i szybko jak wcześniej, skorzystać z zewnętrznej aplikacji optymalizującej system i usuwającej zbędne programy. Każda deinstalacja musi być potwierdzona przez wyraźny komunikat i zgodę użytkownika lub zostać przeprowadzona przez aplikację odpowiedzialną za instalację danej aplikacji (najczęściej będzie to więc sklep Google Play).
Wyjątkiem ma być aplikacja weryfikująca obsługę zezwolenia PACKAGE_NEEDS_VERIFICATION oraz systemowy menedżer aplikacji, który w tym przypadku obsługuje intencję ACTION_MANAGE_STORAGE.
Zmiany wynikają z zapisów w CDD (Android Compatibility Definition Document) – dokumencie, który wydawany jest przez Google przy okazji każdej premiery nowego Androida i w którym określane są szczegóły zachowania systemu na urządzeniach, gdzie jest instalowany. Producenci sprzętu muszą się tym zasadom podporządkować, aby sprostać dalszym testom, by w efekcie nie stracić dostępu do pakietu aplikacji Google.
Inna zmiana, którą wprowadził najnowszy CDD to zakaz modyfikowania przez producentów standardowego zachowania powiadomień w systemie Nougat. Mowa tu zarówno o bezpośrednich odpowiedziach, jak i scalaniu komunikatów na pasku powiadomień.
Czy zmiany te są dobrym posunięciem? To zweryfikuje rynek, na rzetelną ocenę trzeba będzie poczekać do chwili, gdy system stanie się bardziej popularny i będzie mógł zostać przetestowany przez większą liczbę osób.