Apple Tag i koprocesor U1 – o tym nie było mowy podczas premiery iPhone'a 11

iPhone 11 został wyposażony w zupełnie nowy procesor Apple A13 Bionic. Nie jest to jednak jedyny kawałek krzemu Apple'a, na który warto zwrócić uwagę. Podczas wtorkowej konferencji prasowej padło ani słowo o Apple Tags, czipie U1 i orientacji w przestrzeni nowych iPhone'ów.

Apple U1 i Apple Tag – o tym nie było mowy podczas premiery iPhone'a 11
Apple U1 i Apple Tag – o tym nie było mowy podczas premiery iPhone'a 11

Apple A13 Bionic – co o nim wiemy?

A13 Bionic został wykonany w litografii 7 nm drugiej generacji. CPU składa się z dwóch rdzeni o wysokiej wydajności (20 proc. szybsze i 30 proc. oszczędniejsze niż w A12) i czterech rdzeni niskonapięciowych do mało wymagających zadań. 4-rdzeniowy układ graficzny został zoptymalizowany dla API Metal. Ulepszony został także 8-rdzeniowy Neural Engine, przystosowany do wspomagania sztucznej inteligencji, wszechobecnej w systemie iOS. Ponadto A13 Bionic ma także 6 rdzeni przyspieszających mnożenie macierzy, przyspieszające działanie maszynowego uczenia.

Całość składa się z 8,5 miliarda energooszczędnych tranzystorów. Poszczególne sekcje będą włączane tylko w miarę potrzeby, co zapewni oszczędność energii. Według Apple już A12 Bionic wyprzedzał najlepsze czipy Qualcomma i Huawei, A13 zostawia je daleko w tyle pod względem wydajności CPU i GPU. Gry nie wyglądają gorzej niż na pecetach – grafika może mieć antyaliasing i efekty świetlne w 60 kl/s.

Obraz

A13 Bionic ma też mnóstwo innych dedykowanych sekcji, na czele ze sprzętowym kodekiem HEVC.

Obraz

koprocesor U1 – orientacja w przestrzeni

Na slajdach wczorajszej prezentacji Apple pojawił się także czip U1, który nie został wspomniany wprost. Niektórzy podejrzewają, że jego działanie nie zostało jeszcze dopracowane i Apple zrezygnował z podawania szczegółów w ostatniej chwili. Dlatego wczorajsza konferencja prasowa trwała godzinę i 40 minut, a nie 2 godziny, jak zwykle.

U1 ma zapewnić iPhone'owi 11 orientację w przestrzeni i możliwość znajdowania przedmiotów i innych urządzeń Apple. Ze specyfikacji iPhone'a wiemy, że to ultraszerokopasmowy czip lokalizacyjny.

Obraz

Apple informuje, że koprocesor U1 poda precyzyjne położenie kompatybilnych urządzeń w pokoju. O jednym z zastosowań informuje specyfikacja systemu iOS 13.1, który zostanie wydany 30 września. Korzystając z AirDrop (bezprzewodowe przesyłanie plików między urządzeniami), będziemy mogli po prostu skierować iPhone 11 w kierunku odbiorcy. iPhone'y znajdujące się w pobliżu zostaną posortowane na liście według odległości.

iPhone 11 Pro jest pierwszym smartfonem z technologią Ultra Wideband, która orientuje go w przestrzeni. […] Dzięki iOS 13 i U1 wystarczy, że skierujesz teraz iPhone’a w stronę iPhone’a innej osoby, żeby funkcja AirDrop nadała mu priorytet, przyspieszając wymianę plików.– pisze Apple w specyfikacji iPhone'a 11 Pro

U1 jest powiązany także z Apple Tag, o którym wiemy z nieoficjalnych źródeł. Apple Tag to etykiety bezprzewodowe, pozwalające szybko znaleźć przedmioty, do których zostaną przyczepione. Na tej samej zasadzie mogą działać również oznaczenia przestrzeni w centrum handlowym czy muzeum. Dzięki potędze układu A13 Bionic i precyzyjnej orientacji w przestrzeni Apple Tag będzie można umieścić także w rozszerzonej rzeczywistości. To znacznie ułatwi szukanie kluczy i portfela.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)