Apple zwiększa przestrzeń i obniża ceny iCloud, a obecni subskrybenci dostają rabat i zwrot gotówki
Zgodnie z zapowiedziami Apple znacząco obniżył ceny dodatkowej przestrzeni w iCloud. Firma zapowiedziała także, że obecni subskrybenci otrzymają zwrot pieniędzy proporcjonalny do liczby pozostałych w subskrypcji miesięcy.
11.09.2014 12:14
Tak jak dotychczas, 5 GB przestrzeni w chmurze Apple pozostaje bezpłatne dla każdego. Następny poziom to 20 GB, który kosztuje 0,99 euro miesięcznie (sumując: 11,88 euro rocznie). Dalej wchodzimy już na zupełnie nową dla iCloud półkę: 200 GB za 3,99 euro miesięcznie (47,88 euro rocznie), 500 GB za 9,99 euro miesięcznie (119,88 euro rocznie) lub 1 TB za 19,99 euro miesięcznie (239,88 euro rocznie). Dla porównania, poprzednio za dodatkowe 10 GB, czyli łącznie 15 GB, trzeba było zapłacić 16 euro, zaś maksymalne rozszerzenie o 50 GB, czyli łącznie 55 GB, kosztowało 80 euro rocznie. Szczegółowe informacje na temat nowych cen można znaleźć na stronach wsparcia technicznego Apple (obecnie tylko w języku angielskim, polska wersja strony nie została jeszcze zaktualizowana).
Posiadacze ważnych subskrypcji otrzymali dzisiaj nad ranem e-mail z informacją o zmianie. Przykładowo subskrybenci opcji rozszerzającej przestrzeń o 10 GB (czyli łącznie 15 GB) zostali automatycznie przeniesieni do opcji 20 GB i w następnym terminie odnowienia zapłacą już nową, mniejszą stawkę. Co więcej, nadal będą oni ponosili opłatę w systemie rocznym, a nie tak jak nowi użytkownicy - w miesięcznym. W związku z tym ceny są odrobinę niższe, na przykład opcja 20 GB kosztuje rocznie 10,99 euro zamiast 11,88 euro. Ponadto w związku z ogólnym obniżeniem cen, istniejącym subskrybentom firma zobowiązała się zwrócić zapłacone z góry pieniądze proporcjonalnie za pozostałe miesiące subskrypcji.
Obniżka zapowiedziana została jeszcze podczas konferencji WWDC w czerwcu tego roku i związana jest po pierwsze z uruchomieniem usługi iCloud Drive, a po drugie ze zmianami w przechowywaniu zdjęć w chmurze iCloud. Dzięki iCloud Drive możliwe będzie wysyłanie do chmury Apple dowolnych dokumentów i korzystanie z niej na poziomie plików, tak jak przyzwyczaiły nas inne chmury. Dotychczas bowiem iCloud pozwalał praktycznie tylko na synchronizację danych pomiędzy urządzeniami, ale spoza aplikacji nie można było uzyskać dostępu do konkretnych plików, skopiować ich czy dodać nowych. Poszczególne aplikacje nie miały także wzajemnie dostępu do swoich magazynów w iCloud. Z kolei zdjęcia wykonane aparatem przechowywane były w chmurze tylko przez 30 dni lub do wyczerpania limitu 1000 fotografii, później były nadpisywane. Teraz limity te zostaną zniesione i użytkownik będzie decydował o tym, ile zdjęć i jak długo chce przechowywać.