Asystent Google dostępny w Polsce! Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Wreszcie! – to można dziś usłyszeć od osób czekających na Asystenta Google w Polsce. Inteligentny kompan, który może pomóc w wielu codziennych czynnościach, oficjalnie trafia na urządzenia z Androidem i iOS-em. Dzięki temu wyprzedza on rozwiązania konkurencji – zarówno Cortana (Microsoft), jak i Siri (Apple) wciąż nie są u nas dostępne i co więcej, nic nie zapowiada, aby miało się to zmienić.
16.01.2019 | aktual.: 17.01.2019 09:22
Google we wpisie na blogu chwali się Od wielu miesięcy ciężko pracowaliśmy nad udostępnieniem Asystenta Google. Dziś z przyjemnością informujemy, że Asystent Google jest dostępny w języku polskim! Warto jednak mieć na uwadze, że Asystent udostępniany jest stopniowo i wciąż nie wszyscy użytkownicy mają do niego dostęp. Google zaznacza, że cały proces może potrwać do kilku tygodni.
Asystent Google – obsługiwane urządzenia
W celu skorzystania z Asystenta Google należy posiadać smartfon z Androidem 5.0 lub nowszym. Inteligentny kompan dostępny jest także na smartfony z iOS-em – wystarczy zainstalować aplikację ze sklepu App Store. Niestety, nie jest ona jeszcze dostępna w Polsce.
W przypadku inteligentnych głośników, które najbardziej zyskają dzięki polskiej wersji Asystenta, musimy uzbroić się w cierpliwość. Obecnie inteligentny pomocnik Google wdrażany jest na smartfonach. Jednakże to dopiero początek jego rozwoju. Z czasem powinien pojawić się na kolejnych urządzeniach.
Asystent Google – oto jego możliwości w Polsce
Bolesław Breczko z WP Tech spędził tydzień z Asystentem Google. Jak zauważył, jego wdrożenie nie zmieniło radykalnie sposobu, w jaki korzysta ze smartfona. Ale widzi w nim duży potencjał.
Lista usług dostępnych w tej chwili po polsku jest dość krótka. Natomiast spis faktycznie przydatnych funkcji jest... jeszcze krótszy. Wszystkie funkcje rozpoczynamy od odblokowania telefonu. Następnie mówimy frazę OK Google i nasze polecenie. Wśród najbardziej użytecznych funkcji Asystenta Google należy wymienić:
- dzwonienie (\OK Google, zadzwoń do…).
- pisanie smsów i emaili (\OK Google, napisz wiadomość\ lub \OK Google, napisz maila do…),
- ustawianie budzika (\OK Google, obudź mnie o siódmej).
- ustawianie licznika (\OK Google, ustaw timer na 7 i pół minuty).
Google przygotował stronę internetową, która przedstawia aplikacje systemowe i możliwe komendy. Oczywiście lista będzie sukcesywnie rozwijana, wraz z dodawaniem kolejnych funkcji.
Asystent Google – zewnętrzne aplikacje
Inteligentny kompan Google otrzymał również integrację z aplikacjami firm trzecich. Obecnie jest ona ograniczona, a i sama lista obsługiwanych aplikacji jest zauważalnie krótsza względem wersji angielskiej. Zawiera ona m.in. Spotify, WhatsAppa czy eSky.
Pełną listę obsługiwanych aplikacji znajdziecie w oddzielnym tekście.
Jak zacząć korzystać z Asystenta Google?
Asystent Google pojawi się automatycznie (wraz z aktualizacją) na wszystkich smartfonach z Androidem nowszym niż wersja 5.0 Lollipop, czyli na większość urządzeń. Z kolei w przypadku iOS-a wymagane jest pobranie aplikacji z App Store. Nie jest ona jednak jeszcze dostępna.
Asystenta można wywołać komendą głosową OK Google lub przytrzymując przycisk home na dole ekranu smartfona. Jeśli Asystent jest aktywny, to wokół kołka pojawią się cztery kolorowe kropki, a następnie otworzy się okienko z Asystentem.