B2gdroid: zamień Androida w Firefox OS. Bez flashowania i bez roota

Firefox OS to mobilny egzotyk, któremu jak na razie nie udało się przebić do świadomości szerszego grona potencjalnych klientów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jego możliwości wypróbować już teraz, bez kupowania dodatkowego sprzętu i bez nieautoryzowanych zmian w oprogramowaniu. Wszystko dzięki darmowej aplikacji b2gdroid.

B2gdroid: zamień Androida w Firefox OS. Bez flashowania i bez roota
Redakcja

Program został stworzony przez jednego z deweloperów Mozilli, Fabrice Desré. Nie jest to ani zmodyfikowane oprogramowanie, które wymaga flashowania, ani żadna aplikacja, która wymaga np. dostępu typu root. Jest to po prostu zamiennik ekranu głównego, jednakże bardzo rozbudowany i pokazujący nam, jak wygląda Firefox OS w praktyce. Jego instalacja jest banalnie prosta, wystarczy włączyć w urządzeniu instalowanie aplikacji zewnętrznych, pobrać odpowiedni plik APK i go zainstalować. To wszystko, od tej pory możemy w dowolnym momencie przełączyć się na stworzony w HTML5 interfejs i zbiór aplikacji Gaia, jaki jest stosowany w Firefox OS.

Obraz

Od razu zwracamy uwagę na to, że nakładka nie działa zbyt szybko – zdecydowanie należy pamiętać o narzucie wynikającym z tego, że nie jest to prawdziwy system. W przypadku testu na LG G2 wyposażonego w czterordzeniowego Snapdragona 800 i 2 GB pamięci RAM reakcje interfejsu były powolne i irytujące, niemniej pozwalały na zapoznanie się z produktem Mozilli. Na początku wita nas oczywiście ekran główny, na którym znajdziemy skróty do wszystkich najważniejszych aplikacji dostarczanych wraz z Firefox OS, a także tych, które zainstalowaliśmy na Androidzie. Ikony możemy dowolnie przemieszczać, tworząc własne zbiory ulubionych aplikacji.

Obraz

Wraz z nakładką otrzymujemy możliwość uruchamiania kilku podstawowych programów: wiadomości, kontaktów, kalendarza, przeglądarki internetowej, galerii, odtwarzacza muzycznego i wideo, a także sklepu Mozilli. Dzięki temu ostatniemu możemy w dowolnym momencie zainstalować dodatkowe aplikacje, podobnie jak w przypadku Firefoksa dla Androida. Programy dostępne w nakładce są proste, nie zadziwiają niesamowitymi możliwościami i ogromną liczbą opcji, ale działają – dla przykładu przeglądarka korzystająca z silnika Gecko notuje aż 487 punktów w teście HTML5test.com, znacznie więcej, niż rozwijany przez Microsoft Edge. Co ciekawe, korzystać możemy nawet z ustawień, choć te z racji ograniczeń takiego rozwiązania nie zawsze są w stanie działać prawidłowo.

Obraz

Jak na razie b2gdroid nie nadaje się do codziennego użytku i jeżeli nie podejdziemy do niego z odpowiednim dystansem, może nas jedynie zniechęcić – z relacji użytkowników wynika, że spowolnienia są odczuwalne nawet na takich urządzeniach jak bardzo szybki Nexus 6. Nie szybkość jest tu jednak najważniejsze, a zapoznanie się z systemem oferowanym przez Mozillę. W ostatnim czasie fundacja zupełnie zmieniła strategię i teraz nie celuje już w tanie urządzenia – zamiast tego będą liczyć się wrażenia z użytkowania oraz możliwość uruchamiania najważniejszych i najpopularniejszych aplikacji z Androida. Czy egzotyk zamieni się w coś popularnego? Odpowiedź przyniosą najbliższe miesiące.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)