Build 15002 jest wielki i przynosi sporo przydatnych zmian do Windowsa 10

Do szybkiego pierścienia aktualizacji dla członków programu Windows Insider trafiła kompilacja oznaczona numerem 15002. Już szybki rzut oka pokazuje, że mamy do czynienia z olbrzymim zestawem aktualizacji i nowych funkcji. Potwierdziły się pogłoski o zastąpieniu BSOD-a GSOD-em (Green Screan of Death) dla testujących Windows 10, czy o możliwości odroczenia instalacji poprawek o 35 dni. Zmian jest tyle, że trzeba by napisać o nich osobny artykuł, dlatego też skupimy się na kilku najistotniejszych.

Build 15002 jest wielki i przynosi sporo przydatnych zmian do Windowsa 10
Mariusz Błoński

09.01.2017 | aktual.: 10.01.2017 22:34

Sporo ważnych zmian wprowadzono w przeglądarce Edge. Microsoft dobrze wie, że jeśli chce zatrzeć złe wspomnienia po Internet Explorerze i jeśli ma zamiar przynajmniej częściowo odzyskać rynek, Edge musi być co najmniej tak dobra, jak produkty konkurencji. Do przeglądarki trafił nowy pasek zakładek, dzięki któremu łatwiej jest znaleźć tę, której w danej chwili potrzebujemy, możemy też „odłożyć” wybrane zakładki na bok tak, by wrócić do nich później. Dodano możliwość uruchomienia nowego okna z poziomu ikony na pasku zadań.

Niezwykle ważną decyzją jest też domyślne blokowanie Flasha. Może to być gwóźdź do trumny tej technologii, tym bardziej, że to samo zrobiło już wcześniej Google. Korzystający z wersji dostępnej w Fast Ringu będą mogli też zapoznać się z API technologii Payment Request, dzięki której możliwe będzie dokonywanie zakupów za pomocą Microsoft Wallet. Na razie mamy tutaj do czynienia z wersją poglądową, która nie pozwala na przeprowadzanie transakcji.

Przyglądając się Buildowi 15002 zauważymy bardzo przydatne zmiany w menu Start. Przede wszystkim pojawiła się możliwość grupowania kafli w foldery. Można to zrobić po prostu przeciągając jeden kafelek nad drugi. Udoskonalono też proces zmiany wielkości okienek oraz skalowania i rozmieszczania ikon. Ułatwiono również dostęp do połączeń VPN.

Programiści Microsoftu zdecydowali się też na pewnie zmiany w Cortanie. Ułatwiono dostęp do komend dla wirtualnej asystentki oraz ich zapamiętanie, a skrót klawiszowy do jej wywołania zmieniono na bardziej intuicyjny Win+C.

Z Build 15002 zadowoleni powinni być też użytkownicy Windows Ink Workspace. Teraz narzędzia do rysowania pokazują, jaki kolor został wybrany, możliwe jest też wymazanie części ostatnio wykonanych linii, a nie ich całych.

Ważne zmiany trafiły też do Windows Defendera. Mamy więcej możliwości przeprowadzenia skanowania systemu, lepsze narzędzia pokazujące wydajność sprzętu oraz – co może okazać się ostatnią deską ratunku w razie poważnych problemów – opcję Refresh Windows uruchamianą bezpośrednio z Defendera.

Oprócz tych i wielu innych udogodnień Microsoft poprawił też całą gamę błędów, z którymi zmagali się niektórzy użytkownicy. Od niedociągnięć związanych z ustawianiem jasności wyświetlacza na niektórych urządzeniach poprzez niemożność uruchomienia ekranu monitorów USB, błędy w wyświetlaniu ikon czy niemożność użycia klawiszy Home i End na niektórych podstronach menu Ustawienia systemu Windows po błędy powodujące awarię Visual Studio podczas próby otwarcia czy zapisania pliku.

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (99)