Cała strona w linku i bez pobierania danych z zewnątrz? To możliwe i całkiem praktyczne
Strony internetowe nie muszą być skomplikowane. Nie muszą też zajmować dużo miejsca. Całkiem sporo można zmieścić tylko w linku, bez potrzeby hostowania plików strony na serwerach. Pokazuje to interesujący projekt itty.bitty.site.
Itty Bitty Site pozwala tworzyć niezależne mikrostrony, które istnieją jedynie jako odnośniki. Z pomocą narzędzia do tworzenia takich stron możemy przygotować własną, zawierającą około strony a4 tekstu. Trzeba jednak dodać, że możliwa objętość strony zależy od limitu długości odnośników w miejscu, gdzie chcemy ją udostępnić. Stronę taką można też zmieścić w kodzie QR, jeśli uda się zagospodarować tylko 2610 bajtów. Zobaczcie:
Do przekazywania krótkich informacji, wizytówek czy opisów produktów to doskonałe wyjście, nie wymagające pobierania większych ilości danych. Co więcej, dzięki popularności emoji możemy nawet zadbać o proste ilustracje na stronie. Narzędzie może też posłużyć do promocji poezji czy ASCII Artów.
Zawartość strony zostanie skompresowana bezstratnym algorytmem LZMA (Lempel-Ziv-Markov), używający kodowania słownikowego i dopuszczający rozszerzanie słownika. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć liczbę bajtów zajmowanych przez znaczniki HTML. Następnie ciąg znaków jest kodowany algorytmem base64, więc dane binarne zostają zapisane jako bezpieczny dla przeglądarek ciąg znaków. Przy okazji mamy zapewnione niezłe zabezpieczenie treści strony – bez kliknięcia w odnośnik nie widać, co się tam znajduje. Oczywiście może to być zarówno interesujący tekst, jak i coś niebezpiecznego.
Odnośniki mają postać http://itty.bitty.site/#Nazwa/DANE_STRONY, gdzie po znaku # zapisana jest skompresowana zawartość strony. Ta część zwykle nie jest wysyłana do serwera (zależy to od zachowania przeglądarki). Odkodowanie treści strony odbywa się więc w pełni na urządzeniu, z którego został otwarty link.
Autorem Itty Bitty Site jest Nicholas Jitkoff, który pracował w Google, a obecnie kieruje działem projektowym w Dropboksie. Kod projektu znajduje się na GitHubie.