ChatGPT "oszukany". Pomógł aktywować Windowsa 95
ChatGPT nie pozwala nikogo oszukiwać i obrażać, a co za tym idzie - tworzyć kluczy aktywacyjnych do oprogramowania. Jeden z YouTuberów pokazał jednak, że sztuczną inteligencję można w pewien sposób zmanipulować. W efekcie ChatGPT pomógł stworzyć klucze działające podczas instalacji Windowsa 95.
02.04.2023 10:31
ChatGPT w niesamowitym tempie zyskuje popularność, a użytkownicy sprawdzają, jak sztuczna inteligencja może się przydać w przeróżnych dziedzinach życia, testując przy okazji sprzęt, na jakim ChatGPT uda się uruchomić. Jeden z YouTuberów sprawdził tymczasem, czy sztuczna inteligencja "da się nabrać" i wygeneruje dla niego działające klucze aktywacyjne do instalacji Windowsa 95. Algorytm ich tworzenia jest bowiem powszechnie znany (i opisywany nawet na Wikipedii) i w porównaniu do dzisiejszych standardów - bardzo prosty.
ChatGPT poproszony wprost o stworzenie kluczy aktywacyjnych do Windowsa 95 oczywiście odmawia, ale YouTuber się nie oddaje i próbuje tak poprowadzić "rozmowę", by ChatGPT nie zorientował się, że chodzi o klucze do systemu Microsoftu. Jak sam tłumaczy, przez ponad pół godziny próbował tak sformułować prośbę na czacie, by w rezultacie otrzymać oczekiwane odpowiedzi. Finalnie się to udaje, ale trudno mówić, by na tym etapie ChatGPT "sam wygenerował klucze do Windowsa 95".
W okienku czatu pojawiają się bowiem co prawda zgodne kombinacje znaków, które zadziałają w aktywatorze systemu, tyle że w odpowiedzi na wyjątkowo precyzyjną instrukcję YouTubera, który tłumaczy "automatowi" krok po kroku jak wygląda poprawny klucz do Windowsa 95. ChatGPT działa tu więc na zasadzie programu z etapu nauki programowania na studiach, który realizuje proste zadanie według jasnych zasad. Do "oszukiwania ChatuGPT" jest tu jednak raczej daleko.
Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl