Chcesz Internet? Powiedz o tym, warmińsko-mazurskie słucha

W województwie warmińsko-mazurskim wciąż mniej niż połowa mieszkańców ma dostęp do stałych łączy. Aby lepiej walczyć z „białymi plamami”, władze województwa uruchomiły portal ChceInternet.pl, na którym można samodzielnie wskazać chęć połączenia się z globalną siecią.

Chcesz Internet? Powiedz o tym, warmińsko-mazurskie słucha

Wspomniany portal ma zebrać informacje o poszukujących dostępu do Internetu na terenie województwa. Użytkownicy mogą oznaczać punkty, gdzie chcieliby się połączyć, na interaktywnej mapie. Dzięki temu operatorzy telekomunikacyjni będą mogli lepiej rozplanować sobie budowę łączy tak zwanej „ostatniej mili”, czyli docierających do odbiorców końcowych.

Obraz

Oczywiście nie ma gwarancji, że w przyszłym roku operatorzy ochoczo wybudują przyłącze do każdego domu, ale udział w projekcie pozwoli znacząco zwiększyć szanse na to, że zrobią to szybko – zwłaszcza jeśli do rejestracji na portalu i zgłoszenia zapotrzebowania zachęcimy także sąsiadów. Strona działa także na urządzeniach mobilnych, można więc założyć, że jest kierowana do użytkowników już z Internetu korzystających, ale niekoniecznie posiadających w domu stałe łącze.

Operatorzy również mogą rejestrować się na portalu. Dla nich przewidziana została możliwość oznaczenia obszaru, na którym oferują swoje usługi, dzięki czemu klienci mogą łatwiej ich znaleźć. Po rejestracji uzyskają dostęp do bazy lokalizacji, w których mogą znaleźć potencjalnych klientów, a więc i tereny, na których inwestycje będą bardziej opłacalne.

Chceinternet.pl - wideo promujące serwis województwa warmińsko-mazurskiego

Portal powstał jako część Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur. W ramach tej inicjatywy samorządy starają się ułatwić operatorom budowę łączy „ostatniej mili” w wielu miejscowościach województwa, głównie obniżając bariery ekonomiczne w postaci podatków i różnych opłat, jakimi obarczone są takie inwestycje. Inicjatorzy akcji liczą na to, że dzięki polepszeniu infrastruktury województwo będzie atrakcyjniejsze dla firm i liczą przede wszystkim na zainteresowanie ze strony sektora IT. Przyspieszenie łączy o zaledwie 10% ma w ten sposób przełożyć się na spadek bezrobocia o 2-3%, wzrost kreatywności o 5-10% i oczywiście na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 5%.

Podstawą rozwoju tego projektu ma być światłowodowa sieć szkieletowa, budowana w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Do końca września przyszłego roku położonych zostanie około 2200 km światłowodów, do której następnie będzie można przyłączać klientów końcowych.

Według listopadowego raportu MAiC, możliwość korzystania z szerokopasmowego Internetu ma 87% Polaków (średnio w UE 97%), a do łączy powyżej 30 Mb/s ma zaledwie 49% Polaków (średnio w UE 61%), zaś powyżej 100 Mb/s – 1,9%. Co najmniej raz w tygodniu z Internetu korzysta obecnie 59% Polaków.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)