Co to jest spear phishing? Oszustwo precyzyjne

Spear phishing to jedna z technik działania cyberprzestępców. Od zwykłego phishingu różni ją charakter działań – spear phishing nie ma masowego charakteru, zamiast tego wycelowany jest w konkretną osobę. Oszuści przeważnie celują we wpływowe podmioty.

Smartfon towarzyszy nam w każdej chwili. Telefon czasem warto odłożyć
Smartfon towarzyszy nam w każdej chwili. Telefon czasem warto odłożyć
Źródło zdjęć: © Pixabay

27.02.2024 06:56

Spear phishing jest często wykorzystywany do ataków na podmioty wpływowe. Cyberprzestępcy starają się zaatakować osoby, które pracują na wysokich stanowiskach i takie, które mają dostęp do najważniejszych zasobów w przedsiębiorstwie. Mowa tu na przykład o ludziach na stanowiskach kierowniczych, ale nie tylko.

- Może to być pracownik działu księgowości, ze względu na przysługujący mu wgląd do informacji o sytuacji finansowej firmy i jej klientów. Ofiarami spear phishingu bywają też osoby odpowiedzialne za zarządzanie kadrami, ponieważ mają dostęp do wrażliwych danych personelu – wyjaśnia Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przestępcy gromadzą informacje

Po wytypowaniu ofiary, cyberprzestępcy zaczynają kolekcjonować najważniejsze informacje na jej temat. Zazwyczaj do tego celu służą im media społecznościowe. Po dokonaniu rekonesansu oszuści są w stanie przedstawić się jako zaufany znajomy ofiary. Następnym krokiem jest przesłanie do ofiary wiadomości, w której zawarto:

link do złośliwej strony, gdzie ofiara jest proszona o podanie swoich danych;link do złośliwego kodu, który pobierze na urządzenie złośliwe oprogramowanie;prośba o udostępnienie informacji, które są kluczowe dla atakującego i dotyczą m.in. kluczowych informacji na temat firmy lub kont ofiary w mediach społecznościowych.

Whaling – specyficzny rodzaj spear phishingu

Jednym z rodzajów spear phishingu jest whaling. Technika ta zakłada wycelowanie ataków w osoby na stanowisku kierowniczym. Przestępcy podszywają się za dyrektorów lub innych wysoko postawionych pracowników danej firmy, czasem mogą też podszywać się za dostawców.

- Osoby na stanowiskach kierowniczych wykazują mniejszą wrażliwość na cyberataki niż zwykli pracownicy. Wynika to z faktu, że często znajdują się one pod większą presją oraz mają do wykonania więcej zadań o krytycznym znaczeniu, co zmniejsza ich ogólną czujność – zauważa Jolanta Malak.

Jak chronić się przed spear phishingiem?

Zasady ochrony przed spear phishingiem nie różnią się specjalnie od tych, które należy stosować przy zwykłym phishingu. Warto mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe i filtry antyspamowe. Wskazane jest prowadzenie w firmach szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, co powinno ułatwić rozpoznawanie prób oszustwa.

W przedsiębiorstwach powinna być wprowadzona procedura zgłaszania podejrzanych wiadomości. Dodatkowym sposobem na walkę ze spear phishingiem może być na przykład uwierzytelnianie wieloskładnikowe – ten rodzaj ochrony znacząco utrudnia przejęcie cudzego konta. Nic nie zastąpi jednak ostrożności pracownika i jego zdrowego rozsądku. Należy pamiętać, że najważniejszych informacji firmowych nie powinno udostępniać się za pośrednictwem wiadomości e-mail lub komunikatorów internetowych. Należy też unikać podejrzanych linków i załączników.

Karol Kołtowski, dziennikarz dobreprogramy.pl

Jesteś świadkiem próby oszustwa?Poinformuj nas o tym zdarzeniu!

Programy

Zobacz więcej
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)