Cobian Backup: Jak stworzyć kopię zapasową danych?
Kopia zapasowa to jedna z najprostszych metod ochrony danych przed ich utratą. Dzięki programowi Cobian Backup łatwo stworzymy backup plików i zapiszemy je we wskazanej lokalizacji. W tym poradniku pokazujemy krok po kroku, jak stworzyć kopię zapasową danych.
Cobian Backup to popularne narzędzie przeznaczone do synchronizacji i archiwizacji danych zapisanych na dysku komputera. Pomimo bardzo prostego na pierwszy rzut oka interfejsu graficznego, oferuje funkcje, których nie powstydziły by się jego komercyjne odpowiedniki. Cobian Backup pozwala stowrzyć kopię zapasową danych, którą w razie potrzeby skompresujemy i zaszyfrujemy. Przydatną opcją okazać się może również harmonogram zadań, dzięki któremu zautomatyzujemy operacje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak stworzyć kopię zapasową w Cobian Backup?
Operację tworzenia kopii zapasowej danych rozpoczynamy od uruchomienia Cobian Backup. W głównym oknie programu kliknij przycisk ze znakiem plusa (lub skorzystaj ze skrótu klawiszowego Ctrl + A).
Na ekranie wyświetlone zostanie okno z opcjami tworzenia nowego zadania. W sekcji Ogólne, w polu tekstowym Nazwa zadania zdefiniuj jego nazwę, a następnie co istotne wybierz typ kopii, który będzie wykonywany. Do dyspozycji oddano opcje pełnej kopii, kopii przyrostowej (wszystkie pliki zmodyfikowane od ostatniej kopii), różnicowej (wszystkie dane zmienione od momentu utworzenia pełnej kopii) oraz ślepej.
Na tym etapie upewnij się, że opcja Użyj Volume Shadow Copy jest zaznaczona. Dzięki niej w kopii zapasowej zostaną poprawnie uwzględnione pliki wykorzystywane przez procesy i inne aplikacje.
Przejdź do sekcji Pliki. Na tym etapie zdefiniuj odpowiednio dane (pliki, folder, zawartość FTP) uwzględniane podczas wykonywania kopii zapasowej oraz lokalizacje, w której zostaną one zapisane. Program wspiera na tym etapie metodę przeciągnij-i-upuść, która znacznie usprawnia dodawanie nowych danych do konfiguracji.
Następnie w sekcji Harmonogram wskaż dni i godziny, w których wykonywana ma być kopia zapasowa. Konfiguracje te możesz pominąć jeśli planujesz ręcznie inicjować backup danych.
W sekcji Archiwum wybierz typ kompresji oraz opcje podziału archiwum jeśli przewidujesz wykonanie takich operacji w trakcie backupu danych. Na tym etapie możliwe jest również zaszyfrowanie i zabezpieczenie kopii hasłem dostępu.
Zatwierdź wprowadzoną konfiguracje poprzez kliknięcie OK. Utworzone przez nas zadanie dostępne będzie w lewej części okna głównego Cobian Backupa. O ile nie zdefiniowaliśmy harmonogramu zadań to realizację kopii zapasowej na żądanie rozpoczniemy poprzez kliknięcie przycisku z ikonką Play.
Przedstawiona powyżej metoda tworzenia kopii zapasowej danych z wykorzystaniem Cobian Backup jest jedną z wielu. Podobną operację pozwoli wykonać także EASEUS Todo Backup oraz AOMEI Backupper. Jeśli znacie inne godne polecenia sposoby lub sprawdzone oprogramowanie do tego celu, zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Daniel Karcz, dziennikarz dobreprogramy.pl