CutiePi. Tablet oparty na Raspberry Pi 3 pojawi się jeszcze w 2019 roku
8-calowy ekran dotykowy i baza zbudowana na zminiaturyzowanej wersji Raspberry Pi 3 – CM3 Lite z 1 GB RAM. Do tego łączność Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty USB-A oraz HDMI, a także Raspbian OS specjalnie przystosowany do ekranów dotykowych. Taki w telegraficznym skrócie ma być CutiePi, tablet tworzony z myślą o miłośnikach malinki, który zapowiedziano na końcówkę 2019 roku.
18.08.2019 | aktual.: 18.08.2019 13:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ostatnimi czasy Raspberry Pi cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wszak dla wielu to po prostu synonim komputera jednopłytkowego. Tymczasem wraz z rozwojem internetu rzeczy i modelu inteligentnego domu rozszerza się spektrum zastosowań tego rodzaju sprzętu. Zespół CutiePi zauważa, że nie każdy jest entuzjastą, który chce się bawić w dobieranie dodatków, takich jak wyświetlacz, zasilacz czy obudowa. Klient szuka rozwiązania gotowego do pracy.
Według przedstawionego projektu, tablet CutiePi ma wymiary 209 x 124 x 12 mm i obudowę drukowaną na drukarce 3D. Ponadto, oferuje 8-calowy ekran dotykowy typu LCD, a także specjalną podpórkę, która może posłużyć również za uchwyt do przenoszenia.
Za potencjał obliczeniowy odpowiada płytka Compute Model 3 Lite, osadzona w gnieździe DDR2-SODIMM na niestandardowym laminacie. Dociekliwi zauważą, że na rynku od jakiegoś czasu jest już dostępna wydajniejsza wersja, Model 3B+. Niemniej pomysłodawcy są spokojni o moc obliczeniową, za którą odpowiada procesor Broadcom BCM2837 i 1 GB RAM. Dla dociekliwych – zastosowany czip to de facto cztery rdzenie ARM Cortex-A53 o taktowaniu 1,2 GHz.
Łączność bezprzewodowa obejmuje Wi-Fi i Bluetooth 4.0, natomiast w skład panelu wejść-wyjść wchodzi USB-A, HDMI, 6-pinowe GPIO oraz czytnik kart pamięci microSD. Całości dopełnia akumulator o pojemności 4800 mAh, ładowany przez gniazdo microUSB służące wyłącznie w tym celu.
Patrząc od strony programowej, tablet CutiePi zadziała na Raspbianie dostosowanym do ekranów dotykowych, zawierającym emulator terminala zbudowany na zestawie bibliotek Qt i obsługującym aplikacje Raspbian PIXEL za pośrednictwem XWayland. Opublikowano krótkie wideo prezentujące działanie klawiatury ekranowej i przeglądarki internetowej.
Premiera odbędzie się ponoć pod koniec 2019 roku, ale na ten moment brakuje informacji o cenach. Twórcy zapewnili tylko, że projekt nie zostanie objęty żadnym finansowaniem społecznościowym pokroju kampanii na Kickstarterze. Obiecali także, że zbudują wokół CutiePi społeczność, która będzie dzielić się dostosowanym oprogramowaniem. Tak, aby ze sprzętu rzeczywiście mogli skorzystać nawet ci najmniej zaawansowani. Szczegóły mają pojawiać się na bieżąco na oficjalnej stronie.