CyanogenMod 10.1.3 wydany — ochrona prywatności i opcjonalne konto CM

Modyfikacje Androida tworzone przez użytkowników żyją własnym cyklem, często nieco odbiegającym od tego, jak wygląda rozwój oryginalnego, czystego systemu od Google. Przykładem takim jest CyanogenMod. O ile Android 4.2 zadebiutował 13 listopada ubiegłego roku, o tyle wersji stabilnego bazującej na tej wersji CM doczekaliśmy się dopiero pod koniec czerwca. Oczywiście dla entuzjastów nadal dostępne są wydania nocne, ale one potrafią być niestabilne nawet na urządzeniach referencyjnych, o czym mogli przekonać się na początku września użytkownicy serii Nexus, gdzie przez kilka dni świeże wersje w zasadzie uniemożliwiały uruchomienie urządzenia. Wersje stabilne są o wiele bardziej przewidywalne, wczoraj zadebiutowała kolejna aktualizacja.

CyanogenMod 10.1.3 wydany — ochrona prywatności i opcjonalne konto CM
Redakcja

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Oczywiście CyanogenMod 10.1.3 nadal bazuje na Androidzie 4.2, ale nie oznacza to, że zmiany są marginalne. Wręcz przeciwnie. W wydaniu tym skupiono się na poprawie zgłaszanych błędów, modyfikacja w miarę upływu czasu oficjalnie wspiera również coraz większą gammę urządzeń. Najważniejsze zmiany to jednak funkcja ochrony prywatności (tryb incognito) i opcjonalne konto CyanogenMod. Pierwsza z funkcji jest aktywowana per aplikacja z poziomu ekranu informacji o niej. Po aktywowaniu ochrony prywatności aplikacja zostaje odcięta od danych użytkownika takich jak kontakty, lokalizacja, czy wiadomości. Znajduje się ona w zamkniętym środowisku które udaje, że użytkownik nie skonfigurował żadnych kont. Niestety nie każda aplikacja będzie w stanie dać się nabrać i poprawnie funkcjonować po nałożeniu takiego kagańca.

Druga nowość, która zadebiutowała w sierpniowych wydaniach nocnych, to możliwość dodania konta CyanogenMod. Po jego utworzeniu urządzenie jest rejestrowane na serwerze CM. Po powiązaniu urządzenia, z poziomu odpowiedniej strony internetowej możliwe jest jego lokalizowanie, a także zdalne usuwanie danych. Stanowi to konkurencję dla managera urządzeń, jaki niedawno pojawił się w usługach Google. W przyszłości pojawić ma się również opcja szyfrowania wiadomości SMS. Wszystkie dane użytkownika są zaszyfrowane, a sama usługa ma otwarte źródła i jest udostępniana na licencji Apache. Źródła aplikacji są dostępne w serwisie GitHub. Najnowsza wersja CyanogenMod jest dostępna do pobrania na stronach projektu. Przypominamy, że wraz z paczką modyfikacji, opcjonalne, acz mocno zalecane ze względu na np. Google Play jest flashowanie również paczki aplikacji Google znanej pod nazwą Gapps.

Programy

Zobacz więcej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)