CyanogenMod 11.0 M9 – wsparcie dla Sony Xperia Z2 i HTC One M8 oraz wiele poprawek
Zespół tworzący modyfikację Androida o nazwie CyanogenMod poinformował o wydaniu kolejnej wersji milowej swojego tworu. Od jakiegoś czasu cykl wydawniczy tej modyfikacji wygląda inaczej: zrezygnowano zupełnie z wersji nazywanych stabilnymi, zamiast tego wydawane są codzienne wersje nocne, a co miesiąc wersje milowe. CM 11.0 M9 wprowadza wiele poprawek, oficjalne wsparcie dla kolejnych urządzeń, a także zwiększenie szybkości działania niektórych składników systemu.
Najważniejsze zmiany to oficjalne wsparcie dla smartfonów Sony Xperia Z2 „sirius” i HTC One „m8”, a także tabletu Sony Xperia Z2 „castor”. W ich przypadku dostępne do tej pory były jedynie wydania nocne, teraz użytkownicy mogą korzystać z pewniejszych wersji M. Najnowszy system skórek, który jakiś czas temu zadebiutował w modyfikacji, zyskał obsługę nowych elementów interfejsu użytkownika. Wiele z wprowadzonych poprawek dotyczy nowego typu powiadomień, który został wprowadzony po odkryciu kodu za niego odpowiedzialnego w czystym Androidzie od Google, znacznie poprawione zostały również tłumaczenia na inne języki.
Ustawienia prywatności zostały wzbogacone o powiadomienia ze strony filtru spamowego. Mogą one automatycznie ignorować wiadomości w oparciu o ich zawartość. Jak sugerują autorzy, może to być doskonały sposób na blokowanie wiadomości o różnego rodzaju promocjach. W najnowszym wydaniu użytkownik może szybko wygaszać ekran poprzez dwukrotne naciśnięcie na niego na ekranie blokady ekranu (funkcja podobna do Knock On znanego z LG G2). Nowa wersja to zwiększenie wydajności. Znacznie poprawiła się ona w aplikacji... latarki. Jak widać, nawet takie, z pozoru proste programy mobilne mogą zostać jeszcze przyśpieszone.
Autorzy postanowili także rozwiązać problem przypadkowego odblokowywania urządzenia np. w torbie lub kieszeni. Zadba o to wsparcie dla czujnika zbliżeniowego w samym mechanizmie wybudzania. Użytkownikom samochodowych zestawów do podłączania telefonu powinno spodobać się domyślnie wyłączone AVRCP 1.5, dzięki czemu zwiększa się kompatybilność z nimi. Do samego Bluetooth dodano także nowe profile A2DP. Nowa wersja CyanogenModa 11 poprawia również inne błędy: szyfrowanie działa już sprawnie na urządzeniach LG na których sprawiało wcześniej kłopoty, zaś domyślny klient poczty elektronicznej poprawnie zapisuje załączniki ze skrzynek skonfigurowanych przy użyciu protokołu POP3.
Pliki CyanogenModa znajdziecie na oficjalnej stronie projektu. Możecie zainstalować go zarówno ręcznie flashując odpowiedni plik z poziomu recovery, ale również przy użyciu oficjalnego instalatora. Zapraszamy do jego wypróbowania, a także lektury obszernego artykułu, który omawia poszczególne funkcje dostępne w tej modyfikacji.